Tejbe keverte az erős nyugtatót a letartóztatott anya
A mérgezést elismerte, ám annak okairól nem beszélt az a nő, aki meg akarta ölni hároméves fiát.
Végh Attila
2021. 01. 08. 18:57
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Fővárosi Főügyészség indítványát elfogadva a bíróság január 8-án délelőtt meghozott jogerős döntése alapján harminc napra letartóztatásba helyezte azt a budapesti nőt, aki a nyomozó hatóság gyanúja szerint szándékosan megmérgezte hároméves gyermekét, aki csak a gyors orvosi beavatkozásnak köszönhetően élte túl a gyilkossági kísérletet. A bíróság helyt adott annak az ügyészi indítványnak is, hogy a kényszerintézkedés végrehajtási helyéül az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetet jelölje ki.
Egyelőre csak a tények tisztázódtak, mi is történt január 5-én délelőtt egy budapesti, XIV. kerületi lakásban. Az, hogy egy zuglói, 25 éves nő miért akart végezni hároméves fiával, még kérdéses, a tanúk szerint korábban semmi olyan jelet nem tapasztaltak sem a rokonok, sem az ismerősök, hogy a fiatal anya akár bántalmazta volna a gyermekét. Egy biztos, azon a reggelen otthonukban több, csak receptre kiadható, különösen veszélyes, csak orvosi felügyelet mellett alkalmazható gyógyszernek minősülő antidepresszáns tablettát adott be hároméves kisfiának, egyértelműen azzal a céllal, hogy megölje a gyermeket. Az anya az elkábított, életveszélyes állapotba került gyermekkel indult el sétálni a gyermek nagyanyjához. A nagyszülő unokája állapotát észlelve, lányát magára hagyva kórházba vitte a kisfiút. Az azonnali sürgősségi orvosi ellátás megmentette a gyermek életét, akit még ma is a Heim Pál gyermekórházban ápolnak.
Az orvosi beavatkozás során egyértelművé vált, hogy a gyermek szervezetébe erős idegnyugtató anyag került. Mivel egy gyermek esetében ez akkor is bűncselekmény, ha a szülő gondatlansága okozza a mérgezést, a kórház hivatalból értesítette az esetről a rendőrséget. A Budapesti Rendőr-főkapitányság életvédelmi osztályának nyomozói a mérgezés helyszínének és körülményeinek elemzése során megállapították, hogy a gyermek még véletlenül sem férhetett hozzá a gyógyszerekhez, az anya elismerte, hogy ő adta be a kisfiúnak a tablettákat. Az anya a gyógyszert felmelegített tejben oldotta fel, a rendőrség által lefoglalt üvegben a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ munkatársai vizsgálják majd a méreg nyomait. Az anya ügyvédje jelenlétében elismerte a szándékos mérgezés tényét, de ennek okaira, hátterére nem kívánt magyarázatot adni. A BRFK nyomozói őrizetbe vették a nőt, és tizenegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette kísérletének megalapozott gyanúja miatt indítottak ellene eljárást.
A pszichológusok szerint évente kilenc-tízezer terhes és legalább ugyanennyi frissen szült nő szenved a depresszió tüneteitől Magyarországon, és mintegy száz nőnél alakulnak ki a szülés utáni pszichózisnak olyan tünetei, amelyek drámaiak is lehetnek. A szülés utáni depressziós állapot évekig is elhúzódhat, illetve évekig lappanghat. A pszichológusok és a rendőrök előtt ismert tény, hogy a szülés utáni pszichózisban szenvedők némelyike a depresszió legsúlyosabb állapotában odáig juthat, hogy gyermeke, vagy saját maga életét is kiolthatja. A kutatások kimutatták, a pszichotikus esetek egy része depressziós és mániákus depressziós formát is ölthet a szülés utáni hónapokban, de skizofrén tünetekbe is átfordulhat. A betegségnél gyakori a hirtelen személyiségváltozás, a dezorientáltság, a bizarr viselkedés, a szélsőséges hangulatok változása, a realitásérzék teljes elveszítése, a hallucinációk, a kényszerképzetek fellépése a szülést követő, akár évekig is elhúzódó időszakban. Súlyos esetben csecsemőgyilkosság is előfordulhat, ennek gyakorisága a kriminalisztikai statisztikák szerint az ilyen betegségben szenvedő anyáknál nem éri el a négy százalékot. A 2020 áprilisában, kispesti, lakótelepi lakásában egyéves kislányát vízbe fojtó egyedülálló anya, a 39 éves P. Orsolya is depresszióban szenvedett, de a bíróság által kirendelt igazságügyi elmeorvos szakértő nem talált olyan fokú beszámítási korlátozottságot, mely igazolta volna, hogy a nő nem lett volna tettének tudatában, nem fogta volna fel, mit tett gyermekével. A nő legalább tízéves börtönbüntetésre számíthat, a gyermek vízbe fojtása miatt a különös kegyetlenséggel elkövetett minősítést is megállapíthatja a vádhatóság.
A zuglói anya esetében egyértelmű a depresszió kialakulása, hiszen szakorvosi kezelést is kapott, szakorvos írta fel neki receptre azt a gyógyszert, amivel gyermekét is meg akarta mérgezni. A tíz éve Erdélyből áttelepült nő apa nélkül nevelte a gyermekét, nehéz anyagi körülmények között éltek, ez is hatással lehetett depressziójára. Németh Tímea pszichológus a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy növeli a súlyosabb állapot kockázatát, ha az anyát stresszkeltő életesemények érik, ha nélkülöznie kell a társas támogatottságot, ha családi vagy párkapcsolati zavarok adódnak az életében. A zuglói esetben több összetevője is van a dolognak, a gyermekét egyedül nevelő nő depresszióját a koronavírus-fertőzés csökkentésére hozott veszélyhelyzeti korlátozó intézkedések is fokozhatták, a magány felerősíthette betegségét, amiért a zavart elme a gyermekben láthatta meg a felelőst, a gyilkossági kísérlettel akarta megoldani ezt az állapotot. A közösségi oldalára karácsonykor tett ki utoljára képeket a gyermekről, környzetében senki nem gondotla volna, hogy valaha is képes lenne akár csak megütni is a kisfiát.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.