– Az Európai Bizottság folyamatosan kritizálja a magyar sajtószabadságot, közben pedig kormányok avatkoznak be a magyar médiapiac működésébe – mondta ifj. Lomnici Zoltán a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Az alkotmányjogász a németországi közmédia magyar adásairól beszélve kijelentette: német közpénzből bővült a hazai ellenzéki média, ami viszont a nemzetközi jog szempontjából egyértelmű beavatkozás a német állami televízió, a Deutsche Welle részéről Magyarország belügyeibe, sérti az ország szuverenitását.
A Századvég Alapítvány jogi szakértője emlékeztetett: Angela Merkel német szövetségi kancellár korábban arról beszélt, tisztázni kell az egymás ügyeibe való beavatkozást a nemzetközi kapcsolatokban. Ennek viszont – tette hozzá – teljesen ellentmond az, ami most tapasztalható a németországi közmédiában. Felidézte, hogy már az első adások hangvétele színt vallott a német állami televízió magyar adásának politikai részrehajlásáról:
kizárólag baloldali politikusokat és közéleti szereplőket szólaltattak meg, de rögtön a zsidóüldözés és a nácizmus jutott eszébe a budai Várban forgatott anyag szerkesztőinek és riportereinek.
Lomnici szerint ebből egyértelműen kiderült, hogy újabb baloldali és ellenzéki irányultságú médium jelent meg a magyar piacon. Az alkotmányjogász viszont figyelmeztetett arra, hogy a dolog pikantériája az, hogy ez
a német adófizetők pénzéből működtetett médium egyértelműen a német kormány kinyújtott karja, amellyel – egy évvel a soron következő magyarországi választások előtt – beleavatkoznak Magyarország belügyeibe.
Megfordítva: ha egy, a magyar állami televízióban indított, német nyelvű, Németországban is elérhető csatornán arra kérnék a német polgárokat, hogy a magyarok által bemutatott politikai nézetet részesítsék előnyben, akkor az valószínűleg nem lenne hosszú életű kezdeményezés, hiszen minden lehetséges fórumon tiltakozva beszüntetnék az adást.
Az elemző azt is elmondta, a határokon átnyúló médiaszolgáltatás nem egyedi az Európai Unióban, így Németországban sem. Ennek a dolognak viszont az a különös jelentősége, hogy ha már állami háttérről van szó a német hatóságok nagyon komolyan fellépnek az ellen, ha Németországban ilyet tapasztalnak. Például a kínai médiaszolgáltatókkal szemben komoly retorziót alkalmaztak, ha csak egy százaléknyi részesedése is volt a kínai kormánynak egy médiavállalkozásban. Lomnici ezzel kapcsolatban megjegyezte: ez az érzékenység úgy látszik fordítva nem működik a német állami televízió esetében, ugyanis ha őket támadják azonnal reagálnak, ha viszont ők teszik ezt, akkor az teljesen rendben van, ez pedig a kettős mérce új szintre emelése.