Két olyan hatósági állatorvos is fennakadt a közelmúltban a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) fedett akcióján, akik mindenféle vizsgálat nélkül, kenőpénzért állítottak ki kutyákra vonatkozó exportengedélyt. Az NVSZ tisztjei olyan tenyésztőknek adták ki magukat, akik nemcsak megfelelő telephellyel nem rendelkeznek, de el akarják kerülni a kutyák kötelező egészségügyi vizsgálatát és a beültetett chipek ellenőrzését, mindezért pedig hajlandók korrumpálni is a hatósági állatorvost, akik kormánytisztviselőnek számítanak. Az esetleírásból egyértelmű, hogy úgynevezett megbízhatósági vizsgálat során buktak le az állatorvosok.
Felületes ismeretek birtokában – és persze némi rosszindulattal – felmerülhet, hogy pszichikai vagy fizikai erőszakot is alkalmazva csapdába csalták őket.
Nem egy csapda
Bolcsik Zoltán rendőr altábornagyot, az NVSZ főigazgatóját szembesítettük a csapda, illetve a megbízhatósági vizsgálat kérdésével.

– Az ügyészség 2011 óta 8830 megbízhatósági vizsgálatot engedélyezett. A végrehajtás jogszerűségét mutatja, hogy minden elvégzett vizsgálat törvényesen történt, és a vizsgált személyek nagy részénél beigazolódott, hogy becsületesen végzik a munkájukat. Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy 127 ügy feljelentéssel végződött, mivel az érintettek esetében bűncselekmény gyanúja merült fel.
Az elmúlt hónapokban többször hangsúlyoztuk, hogy a megbízhatósági vizsgálat nem egy csapda, nem az a célja, hogy a vizsgált személy bűnbe essen, mert számunkra az a pozitív eredmény, ha megállapíthatjuk, hogy az érintett szabályszerűen jár el. A hatósági állatorvosokat kormánytisztviselői jogviszonyban foglalkoztatják, így az esetükben a rendőrségi törvény lehetővé teszi a megbízhatósági vizsgálatok végzését – magyarázta a főigazgató. – Ki kell emelnem, hogy a vizsgálat során – folytatta az altábornagy –
az ellenőrzött személy döntési szabadsága nem sérülhet. Sem lelki, sem fizikai ráhatással nem lehet arra kényszeríteni, hogy a felajánlott összeget (vagy más jogtalan előnyt) elfogadja, illetve kötelességét megszegje (ez jelenti a provokáció tilalmát).
A vizsgálat során a munkatársunk egyértelmű felajánlást tesz, hogy hajlandó vesztegetési pénzt fizetni, ha a vizsgált személy teljesíti egy olyan kérését, amivel egyébként hivatali, munkaköri kötelességét megszegné. A kérdéses összeget nem tukmálhatja, nem dugdoshatja az érintett zsebébe, táskájába, nem könyöröghet, hogy fogadja el, és nem játszhat az együttérzésére sem – részletezte Bolcsik Zoltán, aki március 15-i hatállyal lépett elő vezérőrnagyból altábornaggyá.
Tiltott a lehallgatás
A megbízhatósági vizsgálatokkal a politikusoknak is van gondja bőven, bár a törvény egyértelműen fogalmaz. Az egyik ellenzéki országgyűlési képviselőnő egyenesen azt írta ki közösségi oldalára: „Az orvosok után a szociális és gyermekvédelemben dolgozókat is le akarja hallgatni a kormány!” A politikusnő egyben azt is kifogásolja, hogy az érintetteket nyilatkoztatják arról, hogy hozzájárulnak a megbízhatósági vizsgálatukhoz. Az NVSZ végzi egyebek mellett a megbízhatósági vizsgálatokat, melyeket március 1-jével a szolgálat egyik fő egysége, az Egészségügyi Szolgáltatók Védelmi Főosztály nevű egysége az egészségügy területéről a védett személyek közé tartozók esetében szintén alkalmazhat. Az altábornagyot megkértük, tegye tisztába mindenki számára, melyik törvény alapján hogyan végezhetik a megbízhatósági vizsgálatot. Titkosszolgálati eszközöket, módszereket használhatnak-e a vizsgálat során? Melyek ezek az eszközök, módszerek? Lehallgathatnak, titkosan megfigyelhetik, lehallgathatják a célszemély munkahelyét, magánlakását, mint azt egyes politikusok állítják?