Kevesen tudják, hogy Magyarországon körülbelül 300 ezer családból hiányzik az egyik szülő. Ezeknek a családoknak – amelyek összesen több mint félmillió gyermeket nevelnek – több mint fele szegény, hiszen az „egyszülőség” az élet szinte minden területére kihat: a családok pénzügyi helyzetére, a gyerekek esélyegyenlőségére, a szülők munkavállalására vagy egészségügyi állapotára. Az egyszülős családok aránya világszerte növekvő tendenciát mutat, a magyar lakosság nyolc-tíz százaléka egyszülős családban él, az egyedül nevelő szülők közel kilencven százaléka nő, és körülbelül negyvenezer apa neveli egyedül gyermekét.
Több mint duplájára emelkedik az árvaellátás minimuma
Január elsejétől emelkedik az árvaellátás minimumának összege, jelenleg 57 ezer olyan gyermek van, akik árvaellátásban részesülnek, ők azok, akiknek vagy az egyik, vagy mindkét szülőjük elhunyt – ismertette Nagy Anna, az Egyszülős Központ vezetője kedden sajtótájékoztatón.
Ez azt jelenti, hogy akik ma valamivel több mint 14 ezer forintot kapnak havonta, januártól 50 ezer forint ellátásra számíthatnak
– közölte.
Rendeződik a tartásdíj kérdése
– Sokszor lehet hallani azt, hogy az elszegényedés kockázata az egyszülős családoknál a legmagasabb, hiszen az egyszülős családok több mint fele szegénységben él – fejtette ki Nagy Anna, hozzátéve: az, hogy ezek a családok nem kapják meg a tartásdíjat, nagyon erősen hat erre a statisztikára.

Fotó: Egyszülős Központ Facebook-oldala
Az Egyszülős Központ vezetője elmondta, jelenleg is létezik a tartásdíj megelőlegezése, maga a rendszer nem új, de nagyon kevesen tudják igénybe venni a lehetőséget, amit jelenleg azok a családok kérvényezhetnek, ahol az egy főre eső jövedelem kevesebb mint 57 ezer forint havonta. Vagyis, ha valakinek 130 ezer forint a havi jövedelme, már nem kérheti a tartásdíj megelőlegezését. Ha mégiscsak jár a családnak, akkor az legfeljebb 14 500 forint lehet havonta, ami egy nagyon csekély összeg – mutatott rá Nagy Anna.
Jelenleg az egyszülős gyerekek negyede, körülbelül kilencvenezer gyermek nem kapja meg az őt megillető tartásdíjat, azaz ennyi gyerekről nem gondoskodik megfelelően a másik szülő.
Nagy Anna elmondta, az Országgyűlés előtt van az a törvényjavaslat, amelynek révén egyszerűbb, gyorsabb és szigorúbb lesz az elmaradt tartásdíjak behajtása. A tartásdíj megelőlegezésénél lerövidülnek a határidők,
a megelőlegezett tartásdíj maximuma a háromszorosára emelkedik, a jelenlegi 14 500 forintról több mint ötvenezer forintra.