Karácsony azt állítja, van nyelvvizsgája

Van – felelte tömören Karácsony Gergely arra a kérdésre, van-e nyelvvizsgája. A főpolgármester idegennyelv-tudása az ATV Egyenes beszéd című műsorában került szóba, miután lapunk megírta: már az Oktatási Hivatal is vizsgálódik a főpolgármester angolnyelv-tudása körül.

Magyar Nemzet
2021. 06. 08. 11:46
20200714 Budapest Fiumei úti sírkert Dr.Bálint György (Bálint Gazda) temetése Fotó: Markovics Gábor (MG) Ripost képen: Karácsony Gergely főpolgármester Fotó: Markovics Gábor (MG), Ripost
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak egyetlen kérdés erejéig, de a főpolgármester idegennyelv-tudása is szóba került az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfő este. Karácsony Gergelynek a mintegy negyedórás beszélgetés legvégén tette fel a kérdést a műsorvezető, hogy van-e nyelvvizsgája, mire a baloldali politikus röviden annyit felelt: van.

A műsoridő lejártára hivatkozva a riporter nem firtatta tovább a témát, inkább gyorsan elköszönt, pedig érdemes lett volna a részletekről kérdezni Karácsonyt, hiszen köztudott, hogy 2000-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) nyelvi lektorátusán szerzett úgynevezett lektorátusi nyelvvizsgát, amit az akkori szabályok szerint a felsőoktatási intézmény elfogadott a diplomaszerzés feltételéül.

Ez azonban az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Osztályának állásfoglalása szerint

soha nem számított állami vagy államilag elismert nyelvvizsgának.

A lektorátusi nyelvvizsgát egyébként kérésünkre nem bocsátotta lapunk rendelkezésére az ELTE. Adatigénylésünkre közölték, hogy a hallgatók és volt hallgatók személyes adatai nem számítanak közérdekből nyilvános adatoknak, és ezt az sem befolyásolja, hogy éppenséggel Budapest jelenlegi főpolgármesteréről van szó.

Ahogy azt tegnap megírtuk, már az Oktatási Hivatal is vizsgálódik Karácsony Gergely nyelvtudása ügyében, mert kérdéseket vet fel, nyelvvizsga hiányában hogyan vállalhatott 2004 és 2008 között tanársegédi, majd 2008 és 2012 között adjunktusi állást a Budapesti Corvinus Egyetemen. Az államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvány megléte ugyanis az egyetemi szabályzat szerint feltétele volt az említett munkakörök betöltésének.

„Nekem egy ilyen hiperpasszív angoltudásom van, most egy kicsit aktivizálom”
Fotó: Kurucz Árpád

Mint ismeretes, a Karácsony nyelvtudása körüli botrány azután pattant ki, hogy a főpolgármester a The Economist brit lapnak adott interjújával komoly belpolitikai botrányt kavart. Karácsony a miniszterelnök testalkatán gúnyolódott, ami miatt bocsánatot kellett kérnie Orbán Viktortól.

Karácsony először azt bizonygatta, hogy tud angolul, és erről papírja is van. Májusban, egy magyarázkodó Facebook-bejegyzésében trükkösen azt érzékeltette, hogy középfokú nyelvvizsgája van. „A miniszterelnök beszélt angolja alighanem jobb, mint az enyém, legalább annyi különbség van a nyelvtudásunk között, mint amennyi egy Angliában töltött Soros-ösztöndíj és egy egyetemen megszerzett középfokú nyelvvizsga között feszül” – írta a posztjában. Röviddel ezt követően azonban ő maga ismerte el, hogy ami neki van, az bizony nem államilag elismert nyelvi bizonyítvány. „Egyetemi lektorátusi nyelvvizsgát szereztem 2000-ben az ELTE Idegen Nyelvi Lektorátusán, akkor az volt a diploma feltétele” – árulta el a Telexnek adott interjújában.

Az elmúlt hetekben a főpolgármester már-már szürreális magyarázatokkal állt elő hiányos nyelvtudását illetően. Előbb egy merőben új fogalmat használva közölte, hogy „hiperpasszív” az angoltudása. „Megválasztásom után vállalok egy angol nyelvű nemzetközi sajtótájékoztatót, amelyiken például bejelentem, hogy a Fudan Egyetem nem fog megépülni. Vadul nem kell tanulnom, de próbálom majd kicsit felfrissíteni, nekem egy ilyen hiperpasszív angoltudásom van, most egy kicsit aktivizálom” – fogalmazott Karácsony az ATV stúdiójában, ahol azt is hozzátette: „a bulvárlapokat kevésbé értem, mint a tudományos folyóiratokat.”

Később arra hivatkozott, hogy csak a szaknyelvet érti meg: „egyetemista koromban, fiatal kutatóként speciális angolt beszéltem”. Ezután a gyermekkori diszlexiáját emlegette: „Az én esetem az angollal annyiban speciális, hogy huszonéves koromban az egyetemi angoltanárom mondta, hogy nekem valószínűleg diszlexiám lehetett iskoláskoromban, amit azóta kinőttem, vagy azt hiszem, ez a szakszerű kifejezés, kompenzáltam.”

Mindeközben videófelvételek bizonyítják, hogy például egy nemzetközi sajtóeseményen kukkot sem értett a neki feltett kérdésből, az utóbbi hetekben pedig rendre menekülőre fogja, ha a nyelvtudását firtató – kiváltképp, ha angolul kérdező – újságírók közelítenek felé. A PestiSrácok.hu riporterének nemrég azért sikerült megszólaltatnia a főpolgármestert a Képviselői Irodaház lépcsőjén, ahol így válaszolt: „Mondjuk úgy, hogy fejlesztenem kell az angolomat”, majd sietve hozzátette: „tökéletesen olvasok és értek angolul”.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.