Papp Károly, a Belügyminisztérium belbiztonsági államtitkára a jublieumi ünnpeségen elmondta, hogy a kormány stratégiai szövetségesként tekint a polgárőrökre, ezért Pintér Sándor belügyminiszter előterjesztésére, a kormány idén további 100 millió forintot, 2022-től pedig 200 millió forint többlettámogatást biztosít a polgárőrség számára.
Az államtitkár arról is szólt, hogy a polgárőrök a közjó érdekében, szabadidejükben tevékenykednek a közrend, a közbiztonság fenntartásában, a bűnmegelőzésben, a katasztrófavédelmi helyzetekben, a járványkezelésben, a határ védelmében.
– A polgárőrség gyorsan reagál a kihívásokra, a változásokra, ezért a határőrizetben a jövőben is számítanak a szolgálatukra. Az ország ugyanis az elmúlt tíz év második legmagasabb illegális migrációs hullámával, embercsempész tevékenységével szembesül
– hangsúlyozta Papp Károly, hozzátéve: Afganisztánban a NATO-erők kivonása következtében kialakult helyzet várhatóan tovább erősíti a migrációs nyomást a nyugat-balkáni útvonalon.
– 2011-ben a parlament megalkotta a polgárőr törvényt és az azóta eltelt tíz évben a szervezet urgásszerű fejlődésen ment keresztül
– mondta el Túrós András, a szervezet elnöke ünnepi beszédében, majd leszögezte: büszke rá, hogy a polgárőrök közé tartozhat. A szövetség vezetője továbbá kiemelte, hogy 2020-ban bővült a polgárőrség feladatköre, mivel megalakult a szociális polgárőr szekció, akik a rászoruló embereket segítik a mindennapokban. A szövetség vezetője az ünnepségen arra hívta fel a figyelmet, hogy az 1991-ben alapított polgárőrség európai hírű lett, napjainkban pedig a közbiztonság védelmében nélkülözhetetlenné vált.
Orbán Viktor levélben köszöntötte a szervezet tagjait, megköszönve áldozatos munkájukat, amit az ország érdekében végeznek.
– Hazánk nevében szeretném megköszönni, hogy az elmúlt három évtizedben a falvaink és városaink biztonságának őrzésétől a határvédelemig mindig segítették a rendőrség és a honvédség munkáját
– fogalmazott a minizterelnök.
„Azért vagyunk, hogy segítsünk. Ha Kati néni azzal jön oda hozzám, hogy rosszul van, elvisszük a kórházba. Segítünk a tanyán élőknek, de a határőrizeti feladatokban is részt veszünk. Egy polgárőr hatósági jogkörrel nem rendelkezik. Bűncselekmény gyanúja esetén azonban visszatarthatjuk az elkövetőt” – mondta el Markos György, a szervezet kommunikációs és társadalmi kapcsolatok elnökhelyettese.
Az eseményen adták át a Szent György Érdemjelet, a Köz Szolgálatáért Érdemjel Arany, Ezüst és Bronz Fokozatát, a Hadik András Szablya emléktárgyat, valamint a Kopácsi Sándor Polgárőr Érdemrendet és a Szent László Érmet, illetve a Polgárőr Érdemkereszt Arany Fokozatát és a Posta Biztonsága Érmet. Mindezek mellett az Országos Polgárőrnap alkalmából többen miniszteri dicséretben és emléktárgy-jutalomban részesültek. Egyes települések pedig Fővárosi Polgárőr Kerület, Polgárőr Város, Polgárőr Község elismerő címet kaptak.