Karácsony elutasítottsága magasabb, mint a baloldali összefogásé

Bizalmatlanul viszonyulnak a választók a baloldali összefogáshoz, Karácsony Gergely megítélése pedig mélyponton van: a főpolgármester még a koalíciójánál is népszerűtlenebb – derül ki a Századvég legfrissebb elemzéséből.

Magyar Nemzet
Forrás: Századvég2021. 08. 03. 10:48
null
20191016 Budapest képen: Karácsony Gergely főpolgármester Nemzetközi sajtótájékoztató Budapest mindenkié címmel. fotó: Mirkó István (MI) Magyar Nemzet Fotó: Mirkó István
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2020 decemberében jelentették be a balliberális pártok, hogy a jövő évi országgyűlési választásokon közös listával, illetve közös kormányfő-jelölttel és képviselőjelöltekkel kívánnak indulni. Mivel több jel is arra mutat, hogy Gyurcsány Ferenc és köre Karácsony Gergelyt szánja a baloldal közös miniszterelnök-jelöltjének, a Századvég megvizsgálta, hogy a magyarok hogyan vélekednek az ellenzéki összefogásról és Karácsony Gergelyről.

Mélyponton Karácsony választói megítélése

Kiindulópontként fontos leszögezni, hogy a választók bizalmatlanul viszonyulnak a balliberális összefogáshoz. A kutatás rámutat, hogy a megkérdezettek több mint fele (54 százaléka) kedvezőtlen véleményt fogalmazott meg a baloldali együttműködésről, ezzel szemben a 39 százalékuk pozitívan vélekedik az összefogott ellenzékről. Tovább árnyalja a képet, hogy – a miniszterelnöki ambíciókat dédelgető – Karácsony Gergely elutasítottsága magasabb, mint a baloldali pártok alkotta összefogásé. A felmérés szerint

a válaszadók 57 százaléka kedvezőtlen állásponton van a Párbeszéd politikusával kapcsolatban, míg a Karácsonnyal szimpatizálók aránya 37 százalékra tehető.

Másképpen fogalmazva az ellenzéki összefogás, valamint Karácsony Gergely kedveltségi indexe (tehát a kedvező és kedvezőtlen válaszarányok különbsége) is a negatív tartományban mozog, ám a főpolgármester népszerűtlenebb (mínusz húsz százalék), mint az összefogott baloldali ellenzék (mínusz 15 százalék).

A főpolgármester nem tudta megszólítani a bizonytalan szavazókat

A jelenség hátterében feltételezhetően az áll, hogy

Karácsony Gergely városvezetői teljesítménye nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ebből fakadóan a válaszadók többsége kedvezőtlen véleményt alakított ki a főpolgármesterről.

A 2019-es önkormányzati választások kampányában tett ígéretek megvalósulásának elmaradása (többek között a tömegközlekedés ingyenessé tétele a 14 év alattiak számára, az időseknek és a rászoruló családoknak nyújtandó fűtéstámogatás, továbbá a hármas metró klimatizálása), a rendszeressé váló forgalmi dugók és útlezárások Budapesten, valamint a nyelvvizsga-botrány egyaránt szerepet játszhatott Karácsony népszerűségének csökkenésében. Ezen felül azt sem szabad elfelejteni, hogy a jelenlegi főpolgármester

a 2018-as országgyűlési választáson már kudarcot vallott miniszterelnök-jelöltként, így a 2022-es győzelmi esélyeiben a baloldali választók okkal kételkedhetnek.

Ennek fényében kevésbé meglepő, hogy Karácsony Gergely a bizonytalanokat, mint potenciális szavazóbázist sem tudta sikeresen megszólítani, holott ez elengedhetetlen lenne egy esetleges sikeres választási szerepléshez a 2022-es voksoláson. A kutatás rávilágít ugyanis, hogy

a pártpreferenciájuk tekintetében bizonytalanok körében jelentős az MSZP–Párbeszéd–LMP kormányfő-jelöltjének az elutasítottsága,

csupán 17 százalékuk kedveli a főpolgármestert. Ebben a választói szegmensben azoknak az aránya, akik nem kedvelik Karácsonyt, 51 százalék. Ennek megfelelően a pártpreferenciájuk vonatkozásában bizonytalanok körében a párbeszédes politikus kedveltségi indexe mínusz 34 százalék.

Fotó: Századvég

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.