Eperjes Károly: „Ez a magyar Katyn!”

A színész első filmrendezését, a Magyar Passiót a mai naptól vetítik a mozik.

Forrás: metropol.hu2021. 11. 04. 8:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eperjes Károllyal  a lakóhelye közelében lévő Pokorny József Sporttelepen találkozott a Metropol stábja egy, a házigazdákkal játszott rangadó előtt. 6 éves unokája is elkísérte a nagypapát, csak úgy, mint később a Magyar Passió premier előtti vetítésére.

– A Fradi-öregfiúkkal, illetve most már a veterán csapattal játszom, ezúttal éppen a Budatéténnyel, és én most csak átjöttem a szomszédból, mert budafoki vagyok – mondta a színész a lapnak, és azt is elárulta, hogy rendszeresen – hetente kétszer – jár edzésekre.

Eperjes Károly legújabb filmje, a Magyar Passió – amelyet főszereplőként és rendezőként is jegyez – november 4-től látható a mozikban.

Leopold páter, a megtörhetetlen ferences szerzetes megformálásáról így fogalmazott a művész:

Óriási erőforrás, megerősített, örömet és békességet adott. A lélek küzdelme, a szeretet győzelme nem hagyja hidegen az embert.

A színész legújabb és korábbi filmjeinek (mint az Eldorádó, Hídember) közös témája a kereszténység és a magyar sors.

Mind a három helyes magyar identitású film, de nemcsak magyar, hanem egyetemes is. Nagyon örülök, hogy ez a film elkészült. Szívből ajánlom mindenkinek, mert nagyon szép. Emellett igaz történet: majdnem 12 ezer szerzetest likvidáltak egyetlen éjszaka, 1950. június 8-án. Volt, aki külföldre menekült, volt, aki börtönben halt meg, volt, akit beszerveztek, civil pályára ment, mindenféle volt. Erről eddig nem volt szó a történelemkönyvekben. Úgy tudom, eztán lesz

– nyilatkozta a Metropolnak Eperjes Károly, majd hozzátette:

Olyan ez nekünk, mint a lengyeleknek Katyn.

– Ha kivesznek egy katolikus intelligenciát, 12 ezer embert a társadalomból, az mind a kórházakban, mind az iskolákban, egyetemeken meglátszik. Ez borzasztó dolog. Hiányukat a mai napig érezzük a bőrünkön. Szerintem ’56 is másként történhetett volna, ha nem csak tömegként bolyonganak ott, igazi közösséggé válhattak volna, ha ott lett volna vezetőként az élükön egy jó pap, szerzetes, de hát ők bent ültek a börtönben vagy éppen kiverték őket – fogalmazott a színművész.

A teljes interjú ITT olvasható el.

Borítókép: a rendező munka közben (Fotó: Videa)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.