Ennek kapcsán Sajó – egyelőre még visszafogottabban – így fogalmaz: „nem szabad kizárni a lehetőségét, hogy a jogállamiság rendkívüli sérülése esetén alkotmányon kívüli módon alkotmányozzon az ellenzék”. Beszélt arról is, hogy „a népszuverenitás nem kétharmad kérdése, ez ennél bonyolultabb kérdés”. A jogász hazai szakmai pontatlanságnak nevezte, hogy csak a hatályos alkotmány alapján lehet alkotmányozni. Szavai szerint ez az alapvető tévedés megbéníthatja a szakmai gondolkodást.
Sajó András nem volt mindig Facebook-cenzor, hiszen az Emberi Jogok Európai Bíróságán is évekig ítélkezett. Azzal vált ismertté, hogy a testület egyik befolyás alatt álló bírájaként nevesítette egy tudományos kutatás.
Az European Centre for Law and Justice kutatóintézet, amelynek vezetője Grégor Puppinck, többéves kutatása rámutatott, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának egyes bírái mennyire függnek Soros Györgytől, illetve az általa pénzelt Nyílt Társadalom Alapítványoktól és a kapcsolódó szervezetektől.
Összesen 185 olyan ügy került elő, amelyben a Soros-féle NGO képviselte a feleket, és 88 ügyben olyan bírák is ítélkeztek, akik közvetlen kapcsolatban álltak az érintett Soros-szervezetekkel. Az érintett bírák között említi a kutatás Sajó Andrást, aki 2008 és 2017 között fejtette ki „áldásos” tevékenységét az emberi jogi bíróságon. Sajó András számos a magyar államot elmarasztaló döntés meghozatalában vett részt, így a hírhedt vöröscsillag-perben. Érdekes módon távol maradt a felvidéki magyar jogfosztottak panaszát érintő ügytől, amelyben mások mellett a Magyar Becsületrenddel kitüntetett, 104 éves korában elhunyt Tamás Ilonka néni volt a felperes. A szlovák–magyar kapcsolatokat azóta is terhelő ügyben ugyanakkor részt vett a szlovák bíró Ján Sikuta, aki a strasbourgi szolgálat letelte után a Szlovák Legfelsőbb Bíróság elnöke lett.
A tudományos kutatás eredményeire hivatkozva a felvidéki jogfosztottak érdekeit képviselő idősebb Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke az Európa Tanács főtitkárához fordult, és kérte a további visszaélések kizárása érdekében az emberi jogi bíróság eljárási rendjének megreformálását. Hazánk és más tagállamok politikusai is hasonló követeléseket fogalmaztak meg.
Sajó András tehát nemzetközi szinten már „bizonyított”, csatlakozása az alkotmányjogi szervezet nyilatkozatához nem véletlen. A Nemzetközi Alkotmányjogi Társaság jelenlegi és volt elnöke mellett Sajó András (Bécs) is aláírta a dokumentumot.
Borítókép: Sajó András (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)