Az elmúlt néhány évben Európa-szerte, így hazánkban is megszaporodtak a keresztényellenes atrocitások, amelyek a vallási szimbólumok meggyalázásától kezdve a blaszfém tartalmakig, számos dologban megmutatkoznak. A 2021-es évet tekintve
az egyik legnagyobb botrányt Pusztaszabolcs volt alpolgármesterének a facebookos ámokfutása okozta, aki a Magyar Ateista Mémbázis nevű Facebook-oldalon adott hangot istentagadó nézeteinek, amikor egy Szűz Máriát gyalázó grafikához fűzött hozzászólást.
A gúny tárgyává váló képen a gyermek Jézust kezében tartó Szent Szűz volt látható, mellé pedig egy olyan formájú gumi óvszert illesztettek oda, amelyik a képen megjelenített szentek alakjára hasonlított. A kreáció felütése a következő volt: „megjelent”. A blaszfémikus tartalom mellé Csiki Szilárd pedig a következőket írta: „Ez kellett volna anno Máriának, és akkor nem kellett volna kitalálni egy egész »vallást« egy félre… miatt.” Az esetet követően a település polgármestere, Simonné Zsuffa Erzsébet közleményben határolódott el az alpolgármestertől, aki aztán lemondott a városvezetői tisztségéről.
Nem sokkal később nagycsütörtökön, alig néhány nappal a kereszténység legnagyobb ünnepe előtt, a IX. kerületi Ferenc téren – a nagy port felvert Black Lives Matter-szobor mellett –
egy olyan Jézust ábrázoló plakát jelent meg, akinek az oldalából nem vörös, hanem szivárványszínű vér folyik ki.
Bár a többség nettó provokációnak minősítette a látottakat, ugyanakkor többen azzal igyekeztek védeni a szokatlan alkotást, hogy a szivárványos vér az Isten és az ember közötti kapcsolatra utalt, és nem LMBTQ-jelkép akart lenni.
A Népszavához hasonlóan – akik korábban több ízben is Jézus Krisztust, valamint Müller Cecília országos tisztifőorvost tették gúny tárgyává – idén a Magyar Narancs is kitett magáért.
A balliberális lap ugyanis karácsony közeledtével érdemesnek találta egy olyan „képzőművész” munkásságát bemutatni, aki az interjú tartalma szerint „saját magát avatta szentté.”
A Holy Olga és Piros Kocsi néven is alkotó hölggyel készült interjúhoz természetesen képet is mellékeltek, ahol a művésznő Szűz Máriaként látható, annyi különbséggel, hogy a kisded Jézus helyett egy nyulat tart a kezében.
Szűz Mária blaszfém ábrázolása az utóbbi időben egyébként Nyugat-Európában is visszatérő motívum.
Emlékezetes, az Európai Parlament LMBTQ-ügyekért felelős jószolgálati nagykövetének a produkciója, aki Szűz Máriaként pózol egy Józsefet alakító fekete férfi társaságában egy LMBTQ-magazin címlapján. „Ha azt vesszük, hogy Jézus sem volt fehér, akkor akár azt is hihetjük, hogy Szűz Máriának szakálla volt, nem?” – indokolta sokakat megbotránkoztató lépését Riccardo Simonetti. A meleg férfiról utólag kiderült, hogy megtévesztő módon adta ki magát az intézmény képviselőjének – mivel nem is létezik ilyen pozíció – a testület ugyanakkor nem ítélte el a csaló influenszert.
Tovább fokozta az indulatokat Brüsszel akciója is. Az Európai Bizottság ugyanis egy olyan dokumentumot tett közzé, amely szerint egyebek mellett kerülni kell a karácsony szó használatát, a karácsonyi időszak helyett tehát a téli szünet a politikailag korrekt kifejezés. Helena Dalli uniós biztos tervezetében emellett a hagyományos európai keresztény nevek, így a Mária és a János is kerülendők, ehelyett az egyenlőségért felelős uniós népbiztos a Malika és a Julio nevek használatára tett javaslatot.
Borítókép: miként Pozsonyban, máshol is a hagyományos európai értékrend áll a vallásgyalázók célkeresztjében (Fotó: Éberling András)