Márki-Zay Péter korábbi videóiban is visszaköszön a gondolat, hogy az idős választók halálával a baloldal járhat jól. – Ugye azok, akik most nagy számban meghalnak sajnos koronavírusban, ezen szavazóknak körülbelül a kétharmada a Fideszre szavazott. Akik helyettük szavaznának új generációként, nekik inkább egyötödük, aki Fidesz-szavazó, tehát van egy demográfia, ami nagyon Orbán Viktor ellen van – lamentált Márki-Zay 2021 januárjában. (A videóban 1:39:10-tól látható a kérdéses rész.)
Ezt a gondolatot hasonló szavakkal már 2020 nyarán is megfogalmazta. – A demográfia az ellenzéknek nem hátrányos, […] ugye az idősek elmennek sajnos, viszont jönnek fiatalok, és ezek a fiatalok sokkal kisebb arányban Fidesz-szavazók, tehát több százezer szavazattal kevesebb várható egyébként a Fidesz oldalán, mint 2018-ban volt – mondta a baloldal jelöltje. (A kijelentés 4:50 után hangzik el.)
A baloldali hagyományokat folytatja
A baloldal a kezdettől fogva komoly politikai lehetőséget látott a járványban. A dolog érdekessége, hogy ezt nem is palástolták az egyes szereplők, nem gondolták úgy, hogy mások szenvedéséből politikai hasznot húzni legalábbis problémás – pedig valójában szégyen.
– Ugye most beütött ez a járvány, meg a nyomában lévő válság, és ez egy (…) nagy lehetőség arra, hogy visszaszorítsuk a Fideszt – mondta 2020-ban Tóth Endre, a baloldal közös budafoki képviselőjelöltje, akinek szavai a Momentum Mozgalom online elnökségi ülésén hangzottak el.
Nagy Attila Tibor baloldali politológus is arra hívta fel a figyelmet egy televíziós műsorban, hogy a baloldalnak jobban ki kellene használnia a járványban elhunytakat gyászolók fájdalmát.
Az első hullám ismerten alacsony fertőzöttséget és halálozást hozott Magyarországon. 2020-ban a jelenséget Arató Gergely DK-s parlamenti képviselő, az egyesült baloldal kispesti jelöltje akkor úgy kommentálta az ATV-ben: „A halottak számában sem áll, sajnos, rosszul az ország" – érzékeltetve a „minél többen halnak meg, annál jobb” elvét.
A Soros György által is támogatott Political Capital elemzőintézet vezetője, Krekó Péter nyilatkozata is elhíresült:
A tét magas. Ha aláásod az emberek hajlandóságát arra, hogy beoltassák magukat, akkor Orbánnak kell viselnie a politikai következményeket.
Az idézet nyomán Krekó számos sajtópert indított, mondván, félreértelmezték a szavait, és senkit nem biztat az oltási hajlandóság aláásására.
A Magyar Nemzet ugyanis így értelmezte szavait, mégpedig abból kiindulva, hogy Krekó korábban a Gyurcsány-kormány tanácsadója volt, az utóbbi években pedig a jelenlegi ellenzéki szereplőknek adott tanácsokat, így a nyilvános megszólalása is értelmezhető eképpen. A perek jelenleg is folyamatban vannak.
A legismertebb halálkufár Korózs Lajos MSZP-s országgyűlési képviselő volt, aki egy propagandafilmet is forgatott. Az „alkotás” főszereplője Korózs és egy magát ápolónak, mentőtisztnek kiadó nő volt – akiről rövid úton kiderült, hogy csaló. Korózs állításának lényege az volt, hogy a járvány miatt számos kórházi ágyat szabadítottak fel, vagyis sok beteget hazaküldtek az egészségügyi intézményekből. Jellemzően olyanokat, akik nem igényeltek hosszú ápolást vagy állapotuk gyors javulására lehetett számítani. Korózs és a csaló nő azt hazudta, hogy halálos betegeket, mozgásképtelen embereket küldtek haza a kórházakból, akik emiatt meghaltak. Miután bebizonyosodott, hogy Korózs Lajos hazudott, és mások állítólagos halálából akart politikai hasznot hajtani magának és pártjának, a videót leszedték, a politikus pedig úgy folytatta pályáját, mintha mi sem történt volna.
Borítókép: Márki-Zay Péter (Fotó: Havran Zoltán)