Trianonnal viccelni, viccelődni, azt magasztos ünnepként beállítani a történelmi ismeretek olyan nagyfokú hiányosságára, mondhatni tudatlanságra utal, amely a kommunista időszak Trianonról alkotott képét vetíti vissza a mába
– nyilatkozta lapunknak Vizi László Tamás. A Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese emlékeztetett arra, hogy a 2010-ben elfogadott, a nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvény olyan nemzeti tragédiának tekinti Trianont, amelyre a jövendő nemzedékeket emlékeztetni kell. – Azon nincs semmi ünnepelnivaló! Ennek minden közfeladatra jelentkező számára politikai fundamentumnak kellene lennie. Itt én nem ezt látom. Ugyanakkor ebből a tragédiából és az utána következő emberfeletti talpra állásból, megmaradásból erőt lehet és erőt kell meríteni. A hazáért, a magyar nemzet egészéért felelősséggel és felelősen gondolkodó magyar embernek ez természetes. Az, hogy ez lehetséges és sikeres, arról éppen az elmúlt tizenkét év eredményei szolgálnak ékes bizonyítékkal – szögezte le.
Vizi László Tamás elmondta: sokan kérdezték tőle Trianon századik évfordulóján, hogy ennyi év távlatából lehet-e még újat mondani a békediktátumról.
– Válaszom minden esetben az volt, hogy szakmai megalapozottsággal, kutatásokra alapozottan igen. Azt azonban még álmomban sem gondoltam volna, hogy lesz olyan magyar ember, aki ilyen összehasonlítást tesz – jelentette ki. Az emlékbizottság elnöke hozzátette, hogy ő is szereti Michael Jackson zenéjét, de Trianonnal foglalkozó történészként számára teljességgel érthetetlen és rendkívül ízléstelen Trianont, illetve az azt át- és túlélő generációkat és a magyar nemzetet sértő, rendkívül otromba párhuzam. Vizi László Tamás kifejtette:
az elmúlt évtizedekben, ha valaki a trianoni döntést megkérdőjelezte, megváltoztatásának lehetőségét felvetette, azt a baloldal azonnal irredentának, szélsőjobboldalinak bélyegezte.
– Történészként mondhatom, hogy helytelen módon, mert már akkor, a döntés meghozatalakor számos ország politikai vezetői vitatták a trianoni döntést. Erről számos nemzetközi és magyar tanulmány is született azóta. Apponyi Albert történelmi beszédéről, kiváló érveiről nem is beszélve. Ma pedig azt láthatjuk, hogy ha egy kampányban úgy hozza a baloldali politikai szükség, akkor nem okoz problémát Trianont bevetni a „bárkiből bármi lehet” amerikai popsztár kontextusában. Persze az egész gondolat komolyságát mutatja ez a szerencsétlen és értelmezhetetlen példa – mutatott rá Vizi László Tamás.