Elszállásolják a menekülteket
– A barabási segítőpontnál működtetjük a melegedőt, élelmezzük a menekülteket, akiknek kell, úticsomagot készítünk. Ha szükséges szervezzük a menekültek utaztatását és elszállásolását is. Közben hétfőtől Budapesten, a BOKj-csarnokban is zajlik a menekültek ellátása, amiben szintén részt veszünk. A hat nagy karitatív szervezet felosztotta egymás között a munkát, és mindenki egy-egy műszakért felel. Miénk a szerda nappal és a csütörtök éjszaka, így együtt nonstop ellátást tudunk biztosítani a BOK-csarnokban – mondta el a Katolikus Karitász igazgatóhelyettese.
Emellett Budapesten és országosan, a Karitász hálózatában, több helyszínen sokakat elszállásolnak.
Együttműködnek a szervezetek
Több mint ezer menekült pedig egyházi intézményekben, lelkigyakorlatos házakban és plébániákon kap szállást, és a Karitász segíti az ellátásukat. Továbbá vannak, akiket családoknál helyeznek el, az ő utógondozásukat is végzi a jótékonysági szervezet, hogy ne a befogadók viseljék egyedül a terheket.
Ezenkívül tervezzük a hosszú távú lakhatását biztosítását, akár albérleti vagy egyéb lakhatási támogatásban gondolkodunk, ezt a programot most dolgozzuk ki. Szervezzük az itt maradó menekültek ellátását is, erre is támogatási rendszer alakítunk ki. Továbbá fontosnak tartjuk a befogadottak pszichoszociális ellátását is, ezt is kidolgozzuk
– hangsúlyozta Zagyva Richárd.
A Katolikus Karitász igazgatóhelyettese kitért arra is, hogy az anyaországi munka mellett Kárpátalján is igyekeznek segíteni, ez az első naptól kezdve így van, eddig 5 millió forint pénzbeli adományt, gyorssegélyt és sok tízmillió forint értékű tárgyi eszközt juttattak ki. Minden nap vittek ki adományokat, a kint Karitász szervezeteikkel működnek együtt, azok pedig küldik tovább a segítséget oda, ahol arra a legnagyobb szükség van.
Fogadnak még adományokat
– A magyar emberek nagyon együttérzők, sokan vittek és visznek adományomat a határra vagy a Keleti pályaudvarra és az országos központunkba is. Illetve van egy fővárosi és két nyíregyházi raktárunk, ahová le lehet adni a felajánlásokat. Nagyon sok magánszemély és cég jelentkezik, ha kell, konténert hoznak, hogy ne sátorban kelljen dolgoznunk, illetve a szállításban is segítenek – fejtette ki a szakember.
Zagyva Richárd elmondta, hogy a Katolikus Karitász honlapján minden szükséges információ megtalálható. Hozzáfűzte: él a közös, 1357-es és a Katolikus Karitász 1356-os adományvonala is, ezek tárcsázásával is lehet segítséget adni.
A szakember jelezte, hogy ezek a hetek emberfeletti munkát követelnek meg a Katolikus Karitász munkatársaitól, önkénteseitől is. Az ukrajnai helyzet miatt még a szervezet döntéshozóit is sok esetben a határon lehet megtalálni. – Arra törekszünk, hogy berendezkedjünk a hosszú távú segítségnyújtásra, így a határ közelébe korábban kihelyezett sátrakat konténerre cseréltük. S próbáljuk a munkát azok segítségével elvégezni, akikre folyamatosan számíthatunk – fogalmazott Zagyva Richárd.
Borítókép: Ott áll a menekültek mellett a Katolikus Karitász (P. Tóth Nóra /Nyíregyházi Egyházmegye)