A háború témája minden más témát elsöpört – tájékoztatott Orbán Viktor az Egyesült Királyság és a Visegrádi Négyek (Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia) miniszterelnöki szintű, londoni tárgyalásairól.
A magyar kormányfő Facebook-oldalára feltöltött videójában arról beszélt,
az világos, hogy mindannyian abban vagyunk érdekeltek, hogy ez a háború minél hamarabb és tárgyalásos úton lezáruljon.
Elmondása szerint érintették az Oroszország ellen kiszabott gazdasági szankciók hatását is, és megállapították, hogy
ezt mindenki megszenvedi egész Európában, Magyarország sem kivétel.
– A szankciók kiterjesztésre az energiaszektorra, az olaj– és a gázszektorra aránytalanul nagy terhet jelentene Magyarország számára. Ezért világossá tettem, hogy mi elítéljük Oroszország fegyveres támadását, elítéljük a háborút is, de azt nem fogjuk hagyni, hogy a háború árát a magyar családokkal fizettessék meg! Ezért a szankciókat az olaj és a gáz területére nem szabad kiterjeszteni – szögezte le.
Arra is emlékeztetett, hogy Magyarországra a kőolaj és a földgáz nagy része Oroszországból érkezik, és a magyar családok 90 százaléka pedig gázzal fűt, gáz és olaj nélkül egyszerűen nem működik a magyar gazdaság.
Jelenleg nem lehet hatékonyan helyettesíteni az orosz gázszállításokat, és azok leállítása az EU-nak nagyobb kárt okozna, mint Oroszországnak. Az ellátás egyértelműen csökkenne, aminek különböző regionális következményei lennének – idézte az Új Szó szlovákiai magyar portál Pavol Kubíkot, a szlovák eustream gázszállító vállalat szóvivőjét.
Boris Johnson brit miniszterelnök a tárgyalások után Twitter-bejegyzésben köszönte meg a közép-európai államoknak, hogy jelentős támogatást nyújtanak az orosz invázió elől menekülő ukránoknak.
A brit kormány később bejelentette, hogy 2023-ig leállítanák az orosz olajszállításokat, továbbá vizsgálják a gáz kiváltásának lehetőségeit. Nagy-Britannia azonban mindössze olajának 8 százalékát, földgázának 4 százalékát importálja Oroszországból. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok is bejelentette, hogy betiltja az orosz kőolaj–, földgáz– és szénimportot, ezzel újabb nyomást gyakorolva Moszkvára az ukrajnai invázió megtorlásaként.