A baloldal még a XXI. században is méltatja és próbálja pozitív színben feltüntetni a kommunista ideológiát, valamint az arra épülő, Magyarország negyvenöt éves megszállásáért felelős Szovjetuniót. A magyarok tömegeinek szenvedéséért felelős szovjet katonákra hősként, a megszálló Vörös Hadseregre felszabadítóként hivatkoznak – írja a Tűzfalcsoport.
Mindezek arra engednek következtetni, hogy az ellenzék számára fontosabb a szélsőbaloldali ideológia hazánk szuverenitásánál és a nép akaratánál.
Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége
A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségét (MEASZ) 1945-ben alapították. A bemutatkozójukban az antifasiszta mozgalmat és a szélsőbaloldali ideológiákat a demokrácia letéteményeseiként kezelik. 2014. május 8-án az Orosz Föderáció és a Belarusz Köztársaság nagykövetsége koszorúzási ünnepséget szervezett a Szabadság téri szovjet hősi emlékműnél, amely „tiszteletteljes” rendezvényen a MEASZ is elhelyezte koszorúját – olvasható a MEASZ oldalán, ahol a koszorúzásról közzétett fotót az alábbi sorral kommentálták:
Örök dicsőség az Európa és Magyarország szabadságáért elesett szovjet hősöknek!
A demokráciát Magyarországról csaknem fél évszázadra száműző megszállókat a MEASZ hősnek titulálta, megsértve azon magyar emberek százezreit, akik közvetlen vagy közvetett módon érintettek voltak a szovjetek kegyetlenkedéseiben. Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke, 2015. február 13-án így fogalmazott:
Akik ma eljöttünk ide a Duna partjára, a győzteseket ünnepeljük. Azokat, akik a hitleri fasizmussal és magyarországi követőikkel szembeszálltak, s 70 éve elhozták fővárosunk népének a békét. Köszöntjük az egykori antifasiszta koalíció tagjait! Közöttük megkülönböztetetten az egykori Szovjetunió népeit, amelyek a legtöbb véráldozatot hozták békénkért.
Több mint aggályos az az állítás, miszerint a szovjetek békét hoztak volna akár Budapestre, akár Magyarországra. A valóság az, hogy államosították a magánvagyont, családokat tettek tönkre és szakítottak szét, embereket küldtek a halálba, és negyvenöt évre levették hazánkat a fejlődés pályájáról. 2019. április 4-i állásfoglalásában a MEASZ elnöke kijelentette, hogy „A fasizmus fölötti győzelem 1945-ben Magyarország számára a feudalizmus végét jelentette és fejlettebb társadalmi berendezkedést hozott.”
A hazánkban is megvalósított szovjet mintájú társadalmi berendezkedést, amiben az embereket származás és vagyoni helyzet alapján diszkriminálták, korántsem lehet „fejlettnek” nevezni.
A kommunista rendszerek gazdasági és társadalmi züllést hoztak egész Közép-Kelet-Európába. Hanti Vilmos 2019. április 26-án, Szevasztopolban elmondott köszöntőjében elhangzottak az alábbi sorok:
Én Magyarországról jöttem. Köszönöm mindazoknak, akik országomat is fölszabadították 1945-ben a fasizmus alól.
A szovjet megszállást fölszabadításnak nevezni és még köszönetet is mondani érte, a kommunista rendszer bűneinek a tagadásával ér fel, erkölcsileg pedig elfogadhatatlan.
2021. február 12-én Hanti Vilmos a DK részéről Niedermüller Péterrel, a VII. kerület polgármesterével, az LMP részéről Ferenczi Istvánnal, a budapesti szervezet elnökével, a Liberálisok részéről Bősz Anett elnökkel, az MSZP részéről Hegyi Gyula alelnökkel, a Párbeszéd részéről pedig Erőss Gábor VIII. kerületi alpolgármesterrel emlékezett meg „a felszabadító hősökről, az antifasiszta koalíció tagjairól, különösen a szovjet katonákról” – idézi fel a Tűzfalcsoport.