Bár az LMP-t a 2010 előtti baloldali kormányzással szembeni elégedetlenség hívta életre, mára odajutott a zöldpárt, hogy csak a DK segítségével képes önálló frakciót alakítani. Mivel egyéni választókerületben egyetlen, a közös ellenzéki listán pedig mindössze három jelöltjük került be a parlamentbe, legalább egy képviselő még hiányzik a minimum ötfős frakcióhoz. Ezt feltehetően a legnagyobb ellenzéki képviselőcsoporttal rendelkező DK pótolhatja, mindenesetre a szivárványkoalíciót vezető Gyurcsány Ferenc beleegyezésével ülhet majd át egy honatya az LMP frakciójába.
Szakadás az első ciklusban
A 2009-ben alapított párt már a kezdetektől rohamtempóban haladt a jelenlegi megalázó helyzet felé. Az LMP több prominense még az első ciklust sem vitte végig, s 2013-ban hagyta ott a pártot mások mellett Karácsony Gergely, Szabó Tímea és Jávor Benedek, hogy az általuk létrehozott Párbeszéd Magyarországgal a Bajnai Gordon-féle baloldali összefogáshoz csatlakozzanak. A pártszakadással az LMP a tagsága mintegy tíz-húsz százalékát is elvesztette, ami meg is látszott a 2014-es választáson elért eredményükön: a 2010-es 7,48 százalékos szavazati arányuk 5,38-ra csökkent és csak öt parlamenti mandátumot vehettek fel.
Schiffer András vezetése idején az LMP még határozottan elzárkózott a DK-val való együttműködéstől, ám miután a pártelnök 2016 nyarán visszaadta az országgyűlési mandátumát, az LMP egyre közelebb sodródott a régi baloldal alakulataihoz. A zöldpárt etikai bizottsága megállapította, hogy a 2018-as választás előtt Szél Bernadett társelnök és Ungár Péter országgyűlési képviselő – a kongresszus és a politikai tanács döntésével szembemenve – tárgyaltak a választókerületi visszalépésekről, vagyis szervezték az ellenzéki koordinációt. Ezért a két prominenst három-három évre eltiltották minden párttisztségtől.