Visszatérő bűncselekmény az országgyűlési választások időszakában a hamis okiratok felhasználása, vagyis az ajánlóíveken a hamis aláírások. Ez az egyik leggyakoribb bűncselekmény, állapíthattuk meg a 2018-as és az idei kampány elemzésekor.
Az idei ajánlóíves gyűjtés kapcsán
a Büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 345. §-ába ütköző hamis magánokirat felhasználása bűncselekmény gyanúja miatt országos szinten 37 büntetőeljárás indult.
A szolnoki választókerületben például elhunyt személyek aláírását, adatait is megtalálták az ajánlóíveken a Normális Élet Pártja, a Polgári Válasz, a Magyar Munkáspárt, valamint az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom esetében. Az orosházi központú Békés megye 4. számú országgyűlési választókerületben a párt jelöltjének nyilvántartásba vételét el is utasította a választási bizottság, mivel a leadott ajánlások közel fele hamis volt.
Az idei esetekben feltűnő, hogy közülük nagyon sok a Gődény György fémjelezte Normális Élet Pártjához kapcsolódik.
Gődény egy lapnak azt mondta erről: „Amíg az aláíróknak nem kell igazolniuk a személyazonosságukat, addig senki nem tudja ellenőrizni, hogy valóban a saját adataikat viszik-e fel az ívre.” Hozzátette: „Gyűjtöttünk, megcsináltuk. Baromira zavar mindenkit, hogy ezt megcsináltuk, és ezért megy ez a cirkusz.”
Az idei választás kapcsán a Btk. 350. §-a szerinti
választás rendje elleni bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt eddig 33 büntetőeljárás indult.