Lőcsei Lajos, a Momentum roma politikusa az esélyegyenlőségről beszélt napirend előtti felszólalásában. Szerinte kilátástalan út vezet a cigányság számára a közműellátás nélküli házakból, ezt onnan tudja, hogy ő maga is ilyen körülmények közül érkezett, és így lett Országgyűlési képviselő.
– Együttérzés nélkül nem lehet esélyegyenlőségről beszélni – jelentette ki Lőcsei Lajos. Szerinte érdemben nem segített a kormány a hátrányos helyzetű fiataloknak, mint mondta, ezt az bizonyítja, hogy kevés a felsőoktatásban a hátrányos helyzetű és a cigány fiatal is. – Köreikben jellemző a korai iskolaelhagyás is – magyarázta Lőcsei Lajos.
A Momentum politikusa szeretné, ha
a hátránycsökkentő programok sokkal nagyobb hangsúlyt kapnának a következő időszakban.
Emellett üdvözölte a Corvinus Egyetem által indított programot, amelynek során hátrányos helyzetből induló fiatalok tudnak bejutni az intézménybe, bár a meghirdetett 10 fős keretet kevesellte.
Kontrát Károly válaszában felsorolta azokat a fórumokat, ahol a felzárkóztatásra szoruló társadalmi csoportokat képviselő szervezetek a kormánnyal és egymással egyeztetnek.
– Nő a foglalkoztatottsági ráta, és kétszer annyi roma dolgozik 2015 óta – mondta el az eredményekről a Belügyminisztérium államtitkára. Hozzátette, hogy a Nő az esély foglalkoztatási programot is működteti a kormány, a legkorábbi élethelyzetben pedig a Biztos Kezdet Gyerekházak működnek.
A kormány által indított
Út a diplomához programról elmondta, hogy évente 600 roma fiatalnak segít a felsőoktatásba való bekerülésben.
Borítókép: ELTE Feszt Pályaválasztó fesztivál 2021. október 8-án (Fotó: Németh András Péter/Szabad Föld)