– A válságra vállalkozóként érdemes lehetőségként tekinteni. Fontos megvizsgálnunk, mi az, amit tanulhatunk belőle. Teljes bizonytalanság elé nézünk. De milyen lehetőségek nyílnak meg egy ilyen válsághelyzetben? – tette fel a kérdést Nagy Zsolt, az EuroAtlantic Tanácsadó Kft. romániai partnere szerdán a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor rendezvényén. A vállalkozó figyelmeztetett, a következő időszakban biztosan kevesebb pénz áll majd a rendelkezésünkre, ám szerinte ennek lehet pozitív oldala is.
Felértékelődik a közös gondolkodás, a tudás értéke, amelyek által nemzetpolitikai kapcsolatokon keresztül különböző problémákat meg lehet oldani
– mondta. Nagy Zsolt úgy véli, amíg létezik Magyarországon energia-árszabályozás, addig érdemes felkészülni a keményebb időkre. Mint mondta, világszervezetek épültek fel arra az igényre, hogy vállalkozások vezetői megoszthassák a saját dilemmáikat egymással, szerinte ez most spontán kialakulhat.
Egyszer fent, egyszer lent
– Még a bibliában is benne van, hogy jobb és rosszabb évek követik egymást. Ez természetes a gazdaságban is – folytatta Sziller Olivér, a MyConcept vezetője. Mint részletezte, egy vállalkozó számára a következő időszak kevésbé látványos, mégis fontos. A vállalkozó szerint egy ilyen, nehezebb időszakban dől el, hogy a cégek hatékonysági, jövedelmező oldalról mit tudnak majd később elérni. Mint mondta, szeretnének létrehozni egy workshopot azért, hogy a vállalkozókat felkészítsék az előttünk álló időszakra.
Elmagyarázzuk, hogy mi az az öt pont, amely segíthet egy ilyen válságterv létrehozásában. Ki kell mondani, hogy most cselekedni kell, fel kel készülni, ezeket a felkészülési pontokat nevén kell nevezni, közösségileg pedig össze kell kapaszkodni
– tette hozzá. Molnár-Bánffy Kata, a Salt Communications tulajdonos-ügyvezetője, a Képmás Kiadó ügyvezetője és a Képmás magazin lapigazgatója szerint a jövőben csak olyan termékeket fogunk megvásárolni, amelyre tényleg szükségünk van, s ehhez kell majd a cégeknek is idomulni. –Vállalkozóként pedig olyan készségeket tökéletesítünk, amelyek eddig nem voltak teljes mértékben kifejlődve. Bennünk van egyfajta dinamikája a történelemnek, a kerék egyszer fent, egyszer lent. Sose gondoltam volna, hogy örökre így marad minden, mint ahogy az elmúlt tizenkét éves kegyelmi időszakban történt – zárta gondolatait a szakember.