Jogszerűen használtak sokkolót a Margit híd felszabadítása során

A BRFK illetékes parancsnoka belső vizsgálatot folytatott le a Margit híd hétfői felszabadítása során az egyik ellenszegülő tüntető ellen használt elektromos sokkoló ügyében. A használat minden pontján jogszerű, arányos intézkedés volt – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság lapunkkal.

2022. 07. 19. 16:18
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elektromos sokkolót használt egy rendőr azzal a 42 éves férfivel szemben, aki többszöri felszólítása ellenére sem követte utasításait egy, a szervező részéről befejezettnek nyilvánított fővárosi gyűlést követően. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a Police.hu honlapon fejti ki, milyen jogszabályi felhatalmazás alapján, hogyan és miért ezt az eszközt alkalmazta a rendőr.

A rendőrség biztosítja a véleménynyilvánítás és a békés gyülekezési jog gyakorlását, ugyanakkor a szükségesség és az arányosság elvét betartva intézkedik a jogsértések elkövetőivel szemben – szögezi le a BRFK a közleményében. 

A 2022. július 18-án, a Margit hídra bejelentett gyűlés végét követően a résztvevők nem hagyták el az úttestet és a síneket, ezért a rendőrök többször felszólították őket, menjenek fel a járdára. 

Egy úttesten ülő férfival szemben a felszólítást követően testi kényszert alkalmaztak, de úgy összekapaszkodott egy szintén az aszfalton ülő nővel, hogy a további testi kényszer (kezeik szétfeszítése) sérülés veszélyével járt volna. Ekkor a jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenszegülés megtörésére a helyszínbiztosítás parancsnoka kilövőfej nélküli elektromos sokkoló eszköz alkalmazására adott utasítást. 

Az intézkedő rendőr két alkalommal figyelmeztette a földön ülő férfit az eszköz használatára, azt a test érintése nélkül a levegőbe szikráztatta. A figyelmeztetések nem vezettek eredményre, ezért a rendőr a sokkolót két másodperc időtartamig a férfi ruházatán keresztül annak combjához érintette. Az eszköz alkalmazásának hatására a férfi elengedte a nőt, a rendőrök mindkettőjüket felkísérték a járdára. A férfi a szabálysértés tényét elismerte, a szabálysértési nyilatkozatot kitöltötte és aláírta.

A férfi a rendőrök kérdésére elmondta, hogy zsibbadást érez a combján, illetve enyhe bőrpír keletkezett a kontaktus helyén, egészségügyi ellátást nem kért. Előállítását követően a rendőrkapitányságon a mentőszolgálat munkatársai megvizsgálták, és megállapították, hogy nem igényel orvosi ellátást.

A kényszerítőeszköz használatát parancsnoki kivizsgálás követte, amely megállapította, hogy a sokkoló alkalmazása jogszerű, szakszerű és arányos volt.

Jogszabályi háttér 

A férfi nem vetette magát alá a jogszerű rendőri intézkedésnek, magatartásával fizikai erőkifejtés útján is igyekezett azt megakadályozni, ezért az ellenszegülés megtörésére – többszöri figyelmeztetést követően – a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 49. § (1) bekezdés b) pontja, valamint a rendőrség szolgálati szabályzatáról szóló 30/2011. (IX. 22.) BM rendelet (a továbbiakban RSzSz.) 42. § (1) bekezdés alapján, figyelemmel az RSzSz. 39. § (2) bekezdés b) pontjára alkalmaztak vele szemben elektromos sokkoló eszközt.

Borítókép: Az amerikai Taser elektromos sokkolót rendszeresítették a magyar rendőrségen, ami a kilövőfej nélkül is használható az ellenállás megtörésére (Forrás: Police.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.