– Az egészségügyi ellátásban az egyik kiemelt fejlődési irány a hagyományos, vágott sebbel járó nagy műtétek helyett az azonos eredményt biztosító, azonban kevésbé invazív technikával – például laparoszkóppal vagy más endoszkóppal – megvalósítható műtétek nagy léptékű fejlődése. Ez a technológiaváltás hozta magával az egynapos ellátási forma bevezetését.
Az egynapos sebészeti ellátás olyan speciális, kórházi kezelést kiváltó ellátási forma, amelyet a kórházi körülményekhez hasonló feltételeket biztosító intézményekben, ellátási egységekben, 24 óránál rövidebb ellátási időtartamban végeznek el
– magyarázta lapunknak az egynapos sebészeti ellátásokról Rétvári Bence.
A Belügyminisztérium államtitkára felhívta a figyelmet, hogy a korszerű műtéti eljárások és eszközök használatának köszönhetően a beteg a műtét során kisebb megterhelésnek van kitéve, így lehetővé válik – bizonyos műtétek esetében – az eddig többnapos kórházi ápolási idő pár órára rövidítése. Az ilyen körbe tartozó beavatkozások számos orvosszakmai és a beteg életét közvetlenül befolyásoló előnnyel járnak. Az ellátást követően a beteg néhány órás szakfelügyeletet igényel, amelyet egy e célra kialakított fektetőben tölt. A megfigyelési idő áthúzódhat a következő napra is, de az intézményben való tartózkodás nem haladja meg a 24 órát.
– Az egynapos műtéti ellátásban operált betegek általában már a műtétet követően hat-nyolc óra múlva, de mindenképpen 24 órán belül, saját lábukon, kísérővel hagyhatják el a klinikát, és a gyógyulás további szakaszait saját otthonukban, megszokott környezetükben töltik – jelezte az államtitkár. Hozzátette: ezen ellátási formák a betegeknek előnyt jelentenek, mivel kisebb megterheléssel járnak, kisebb a műtéti seb, kevesebb időt kell a kórházban tölteni, csökken a gyógyulási idő, kevesebb a szövődmények esélye és kisebb a munkából kiesés időtartama is.