A Jobbik megtiltotta, hogy Jakab Péter saját arculattal kampányoljon: a Jobbik parlamenti frakciója megelégelte, hogy a volt elnök-frakcióvezető sajátra cserélte a pártlogót – közölte az Index a Jobbik esetleges szakadását elemző írásában.
Az Index elemzőket kérdezett meg arról, hogy egy lehetséges pártszakadással mit nyerhet Jakab Péter és mit veszíthet az ellenzéki párt. Mint írják: a Jobbik exelnöke, lecserélt frakcióvezetője „A nép pártján” néven új Facebook-oldalt indított, illetve már hetek óta nem használja a Jobbik logóját, helyette sajáttal kampányol (az elnöki posztról való lemondásáig a párt logóját is használta), saját arculatot épít. Miután találgatások indultak a sajtóban arról, hogy Jakab Péter kiléphet a Jobbikból, és új pártot alapíthat, a Jobbik sajtóosztályán keresztül próbálta elérni a portál, és megkérdezni, van-e alapja az értesüléseknek, spekulációknak.
Ha lesz bejelentenivaló, bejelentjük
– kapta az Index a rövid és tömör választ.
Hasonló kérdésekkel keresték meg Gyöngyösi Mártont, a Jobbik elnökét is, ekkor már bővebb választ kapott a hírportál. Válaszukban azt írták, hogy július 18-án határoztak a párt frakciótagjainak, képviselőinek arculathasználatáról, mely döntés értelmében a jövőben képviselőik csak a párt arculati elemeivel, logójával ellátott anyagokkal dolgozhatnak. Azt is írták válaszukban, hogy a határozat jelenleg csak Jakab Pétert érinti, mivel csak ő használ saját arculatot.
Az Index úgy értelmezte a választ, hogy a Jobbik frakciójának állásfoglalása egy elég határozott visszajelzés arról, hogy mit is vár el a Jobbik képviselőcsoportja a volt frakcióvezetőjétől, és mit nem enged, mit tilt meg neki.
A portál felhívta a figyelmet arra is: egyelőre nincs jele, hogy a Jobbik parlamenti frakciójának határozata befolyásolta volna Jakab Péter jelenlétét a Facebookon. A közösségi oldalán továbbra is csak saját logóját használja, és a több mint kilencezer követővel rendelkező „A nép pártján” oldal is folyamatosan frissül.
Az Indexnek adott interjújában Gyöngyösi Márton, a Jobbik új elnöke arról számolt be: a július 2-i tisztújítás után beszélt az akkor még frakcióvezető Jakab Péterrel, és elmondta neki, hogy konszolidációra számít, azt szeretné, ha mindenki dolgozna a maga helyén, és az összes konfliktust, amely korábban jellemezte a pártot, el tudnák temetni.
A kérdésre, hogy Jakab Péter marad-e a frakcióvezető, Gyöngyösi Márton azt válaszolta: Jakab Péter a frakciójuk vezetője, és ő mindenkinek békejobbot nyújtott, azonban Jakab Péter „a saját sértettségébe zárkózott”, és ez vezetett ahhoz, hogy visszahívják a frakcióvezetői posztról – írták.
Az Indexnek többen is arról beszéltek, hogy Jakab Péter „A nép pártján” kezdeményezését egy előkészítő fázisnak tartják a volt elnök kilépéséhez és egy új párt/mozgalom létrehozásához.
Van olyan vélemény is, hogy Jakab Péternek vannak kétségei a kilépéssel kapcsolatban, és elkötelezett a Jobbik irányába, de az egykori elnöki kabinetvezetője, Molnár Enikő, aki jelenleg is szoros pozíciót tölt be mellette – többek között kezeli a közösségi oldalait –, a kilépés felé tereli a korábbi pártvezetőt.
Az Index forrásai úgy látják: anyagi okok miatt nem biztos, hogy Jakab a párt elhagyása mellett dönt, és, hogy lesznek követői, hiszen mint írják: egy új pártot nem lehet egy új Facebook-oldalra építeni.
Kiemelték: Jakab Péter legstabilabb szövetségesének a Jobbik Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei politikusa, Kocsord korábbi polgármestere számít, aki a tisztújításon is indult a pártelnöki székért. Földi István alulmaradása Gyöngyösi Mártonnal szemben pedig egyértelmű üzenet lehetett arról, hogy Jakab Péter népszerűsége mégsem olyan meghatározó a párton belül, mint azt eddig hitték.