Aggasztó, hogy az ellenzék több politikusa rendkívül veszélyes, egyértelműen drogliberalizációt támogató nyilatkozatokat tesz közzé. Ha a baloldalon múlna, már holnaptól szabad utat engednének a kábítószer terjedésének, mutat rá egyebek mellett Rétvári Bence. A Belügyminisztérium politikai államtitkára Kanász-Nagy Máté (LMP) országgyűlési képviselő „Mikor lesz Magyarországnak ismét érdemi nemzeti drogellenes stratégiája?” címmel megfogalmazott kérdésére válaszolt a belügyminiszter megbízásából. A magukat Magyarország zöldpártjának mondó LMP politikusa sürgetné a drogellenes stratégiát úgy, hogy például az elvtársai vezette fővárosnak sincs érvényes drogellenes stratégiája, ami optimista becslés szerint legkorábban 2023-ra készülhet el.
Az államtitkár a válaszában leszögezte: a Momentum ifjúsági szervezetének elnöke egy korábbi Facebook-posztjában sürgette a kannabiszfogyasztás dekriminalizálását. Kanász-Nagy korábbi párttársa, Vágó Gábor szintén a drogliberalizációt ajánlotta, a Liberálisok politikusai pedig az önkormányzati kampányban Karácsony Gergelytől azt várták, hogy Budapestről kiindulva nyissa meg a büntetlen drogkereskedelem lehetőségét.
Rétvári Bence emlékeztetett rá, hogy a kábítószerekkel szembeni hatékony fellépés szándékával fogadta el az Országgyűlés Európa egyik legszigorúbb büntető törvénykönyvét, lehetővé téve a dizájnerdrogok terjesztői elleni határozott fellépést, amit a baloldal nem támogatott.
Az államtitkári válasz kitért rá, hogy a legfrissebb lakossági felmérések adatai alapján európai viszonylatban Magyarországon a legalacsonyabb a kábítószer-használat elterjedtsége a 15–34 év közötti korosztályban. Ugyanebben a korcsoportban a hazai 2015-ös és 2019-es felnőtt lakossági felmérés eredményei alapján növekedés sem tapasztalható.
A hazai 16 éves iskolások körében a tiltott szerek kipróbálása 1995 és 2011 között folyamatosan növekedett, majd 2011-ben már 19,9 százalékról az azt követő nyolc évben 13,9 százalékra esett vissza. Európai viszonylatban összességében a kábítószerek kipróbálásában a magyar fiatalok érintettsége az EU-s átlag alatt maradt. A dizájnerdrogok piaci részesedése a 2014–2015-ös csúcs óta csökkenő tendenciát mutat a lefoglalási adatok alapján. Szintén csökkenő arányt mutat azoknak a fogyasztóknak a száma, akik kezelésre, ellátásra jelentkeznek.