Téves volt az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) időjárás-előrejelzése – amely heves vihart és nagy mennyiségű esőt jósolt –, ami alapján az operatív törzs az augusztus 20-i tűzijáték elhalasztása mellett döntött. Nyolcvan-kilencven százalékban írtak a tűzijáték idejére esőt, nagy széllökéseket vártak – egyik sem következett be.

(Fotó: MTI/Illyés Tibor)
Az operatív törzs augusztus 20-án az Országos Meteorológiai Szolgálat előzetes előrejelzései alapján úgy döntött, az időjárási körülmények nem teszik biztonságossá a szombat este kilenc órára tervezett tűzijáték megtartását, ezért elhalasztották egy héttel – írta az Origó.
Azonban az OMSZ előrejelzése végül nem teljesült, estére Budapesten elmúlt a vihar. Az Országos Meteorológiai Szolgálat közösségi oldalán kért elnézést a téves időjárási előrejelzésekért.
Hogyan készülnek az időjárás-előrejelzések?
A meteorológiai szolgálatok a lehető legtöbb információt összegyűjtik az aktuális időjárásról és a légkör állapotáról. Az olyan megfigyeléseket, mint a hőmérséklet, a nyomás, a páratartalom és a szélsebesség, a világ minden tájáról gyűjtik össze, majd nagy teljesítményű szuperszámítógépekbe táplálják be. Az Egyesült Királyságban például a Met Office egy 1,2 milliárd fontba kerülő szuperszámítógép-projekt segítségét kérte.
A fő korlátozó tényező az, hogy ezek a számítógépek milyen gyorsan tudják feldolgozni az összes információt az előrejelzés elkészítéséhez. A meteorológusok az aktuális időjárási viszonyokat is figyelemmel kísérik, hogy biztosítsák az előrejelzések tervszerűségét – szükség esetén módosítanak.
Miért tévednek néha az időjárás-előrejelzések?
Az atmoszféra kaotikus jellege miatt az óceánban végbemenő legkisebb események is jelentős hatással lehetnek egy időjárási rendszer helyzetére és erejére, amikor az eléri például a szárazföldet.
A légkör rendkívül összetett, és lehetetlen pontosan nyomon követni minden egyes részét, ezért elkerülhetetlenül kisebb-nagyobb hiányosságok lehetnek ezekben a megfigyelésekben. Ennek eredményeként valami kimaradhat, vagy egyszerűen nem figyelhető meg kellőképpen.
A hét napra vonatkozó előrejelzés valószínűleg még az adott nap elérkezése előtt megváltozik. Ahogy azonban egyre jobban feltérképezhetővé válik a légkör, a számítástechnika fejlődésével párhuzamosan a jövőre vonatkozó előrejelzések is egyre pontosabbak. A Met Office szerint a négynapos előrejelzés most olyan pontos, mint az egynapos előrejelzés 30 évvel ezelőtt. A hosszabb előrejelzések pedig továbbra is jó rálátást adhatnak az általános trendekre – például arra, hogy az átlagosnál csapadékosabb vagy szárazabb lesz-e. Számítógépek segítségével modellezhetjük is, hogyan nézhet ki éghajlatunk sok évtizedes jövője, nem pedig a napi időjárás.