2011 óta működteti a kormány azt a támogatási programot, amely jelenleg is 180–190 ezer, elsősorban alacsony jövedelmű család fűtési gondjain enyhít.
Idén ötmilliárdot fordítanak erre a célra a központi költségvetésből, és augusztus végéig pályázhatnak az önkormányzatok. Sikeres elbírálás után a tél folyamán, legkésőbb február 15-ig osztják ki a fűtőanyagot a rászorulóknak. A pályázati rendszer követi a tűzifa árában bekövetkezett változásokat, így a fajlagos támogatást megemelték mind a kemény lombos, mind a lágy lombos fafajták esetében. Mind a fa, mind a szén ára is folyamatosan emelkedett az elmúlt években, a támogatási program jelentősége megkérdőjelezhetetlen.
A koronavírus-járvány előtt az építőipar magas igénye jelentősen megnövelte az épületfa árát, amit követett a tüzelőnek szánt fa ára is. De mielőtt beállt volna valamiféle normalizálódás a piacon, az orosz–ukrán háborút kísérő európai uniós szankciós politika megingatta az energiaellátás biztonságát, itt tartunk most.
Fűteni márpedig kell
Mivel jelentős az igény a tűzifára, a piacon már az elmúlt években is megjelentek a nyerészkedők, várhatóan most ősszel is sokan meglátják a megnövekedett igényekben a piaci rést. Ahogy az MCC Klímapolitikai Intézet háttércikke is jelzi, a kormány célja az is, hogy megelőzze az árspekuláció kialakulását, biztosítsa a megfizethető tűzifaellátást, ezért is tiltotta meg a kivitelét is.
A Klímapolitikai Intézet elemzése szerint az elmúlt években messze nem használták ki a magyar erdők nyújtotta tűzifa-potenciált, azaz nem termelték ki azt a mennyiséget, amit a fenntartható erdőgazdálkodás mellett is meg lehetett volna tenni.
Idézik a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége tiszteletbeli elnökének, Luzsi Józsefnek a nyilatkozatát, miszerint „Magyarország erdeinek faanyaga (összesen nagyjából 400 millió köbméter) évente 13 millió köbméterrel növekszik, így a fenntarthatóság és erdeink
újratermelődésének veszélyeztetése nélkül hozzávetőleg ennyi a maximális fakitermelés lehetősége. Ezzel szemben az előző tíz évben évente átlagosan csak 7,5 millió köbméter fát termeltünk ki erdeinkből, ennek köszönhetően pedig minden évben nagyjából ötmillió köbméterrel növekedett erdeink fakészlete.
Felelős erdészet a teljes ökoszisztémában
Kiss László, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke arra a kérdésre, hogy a természet megóvásán túl miben áll erdőgazdaságok feladata, elmondta, amikor erdőgazdálkodásról beszélünk, akkor a közvéleményben elsősorban az erdőhasználat, a fakitermelés fogalma jelenik meg. „Klasszikusan ez így volt – azonban, az erdő iránt támasztott társadalmi igények egyre szélesebb köre jelenik meg. Ehhez igazodva, a modern erdőgondozás már a teljes ökoszisztémára kiterjed. A mai kor erdőgazdálkodóinak tevékenysége lényegesen összetettebbé vált, mert a biodiverzitás megőrzése és a klímacélok elérése, a védelmi és rekreációs szolgáltatások biztosítása nem képzelhető el fenntartható erdőgazdálkodás nélkül. Ennek fontos része a szénmegkötés és a biológiai sokféleség, a természetesség fokozása, a klímaváltozás okozta változások lehetséges lassítása, és az alkalmazkodás azok hatásaihoz” – magyarázta.