A néhány ezer főt megmozdító tüntetések fontos résztvevői voltak az ellenzéki pártok. Az Origó.hu két elemzőt is megszólaltatott a téma kapcsán. Kiszelly Zoltán politológus szerint teljesen érthető, hogy az ellenzéki pártok megpróbálnak ráülni a demonstrációkra. Ez látható volt abban is, hogy a Facebookon a pártvezetők folyamatosan megosztották a szombati tüntetésről szóló híreket. Ám az ellenzék – bár értelemszerűen tovább foglalkozna ezekkel a témákkal – ettől még nem lesz népszerűbb.
A Republikon Intézet munkatársa, Reiner Roland akkor hasonlóan látta kérdést. – A világ legtermészetesebb dolga, hogy a baloldali pártok hívei nagy számban jelentek meg a szombati demonstráción – mondta az elemző, aki arról is beszélt: a tüntetőknek előbb-utóbb fel kell ismerniük, hogy politikai változást csak pártoktól lehet remélni.
Kockás ingesek
A pedagógustüntetések kapcsán 2016 februárjában nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Klinghammer István akadémikus, korábbi felsőoktatási államtitkár, aki arról is beszélt, hogy olyan pedagógusokra van szükség, akik okosak, erkölcsösek, és ezeket az értékeket adják át a diákoknak. „Ezért vagyok pipa, ha a tévében nézem, hogy borotválatlan, kócos, kockás inges tanári kar grasszál. Tudniillik egy tanár a megjelenésével is példát mutat a gyerekeknek.”
Ami ezután történt, az a politikai baloldal tipikus eljárása: a nyilatkozatból egyesek kiragadták a kockás ingekre vonatkozó részt, majd több iskola tanári kara is ilyen ruházatban fényképezkedett. A közösségi oldalakon elkezdett terjedni a trend, és ebből alakult ki a kockás ing mint jelkép, amely a kormánnyal való szembenállást fejezte ki.
A tüntetések nyomán alakult meg a Civil Közoktatási Platform, amely önmeghatározása szerint a magyarországi közoktatással foglalkozó civil szervezetek, szerveződések együttműködési fóruma. Ezen belül jött létre a Tanítanék Mozgalom, amelynek vezetői Törley Katalin, Pilz Olivér és Pukli István, majd Sulyok Blanka voltak. Céljuk oktatáspolitikai javaslatok kidolgozása, képviselete és a kormányzat szakpolitikájának kritizálása voltak. Legnagyobb tüntetésüket 2016. március 15-én tartották, a Kossuth téren egyes ellenzéki médiumok szerint húsz-harminc ezren is összegyűlhettek. A mozgalom a következő években nem volt képes hasonló méretű demonstrációk megtartására, különböző akcióik azonban rendre teret kaptak a baloldali médiában.
A mozgalommal kapcsolatban nagyon hamar nyilvánvalóvá vált a pártpolitikai kötődés.
A kezdeti időszakban Pukli István volt a mozgalom arca, aki ekkor a Teleki Blanka Gimnázium igazgatójaként dolgozott. Pukliról hamar kiderült, hogy korábban az MSZP tagja volt. Az igazgató aztán a mozgalmon kívül találta magát, amikor kijelentette: nem hajlandó részt venni egy 2016 szeptemberi tüntetésen, amelyen a szervezet a migráció mellett állt volna ki. Az iskolaigazgató ezután megpróbált politikai karrierbe kezdeni egy új pártban, ám végül azóta eltűnt a nyilvánosság elől.