– A diákolimpiákon jól teljesítő fiatalok azonkívül, hogy dicsőséget szereznek maguknak és Magyarországnak, már fiatalon bekerülnek a nemzetközi tudományos körforgásba, kapcsolatot teremtenek külföldi társaikkal, ami segítséget jelenthet számukra későbbi tanulmányaik és munkájuk során is – hangsúlyozta Kisfaludy László, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára. Kifejtette: a magyar középiskolások 2005 óta vesznek részt a diákolimpiákon, ahol jelenleg kilenc területen – biológia, csillagászat és asztrofizika, filozófia, fizika, földrajz, informatika, kémia, matematika, illetve nyelvészet – mérhetik össze tudásukat. Kitért arra is, hogy az elmúlt két évben a diákolimpiákat online formában tartották, idén azonban már több versenyre személyes jelenlét mellett került sor, így Örményországba, Grúziába, Portugáliába, a Man-szigetre és Indonéziába is elutazhattak a fiatalok.
A diákolimpiák történetének eddigi legjobb magyar szereplése
Minden eddiginél több, összesen 39 érmet szereztek fiataljaink az idei diákolimpiákon – mondta lapunknak Kisfaludy László, aki szerint a megméretés segítheti a diákokat a későbbi tanulmányaik és a munkájuk során is. Kovács Balázs Csaba fizikából másodszor, Barna-Lázár Anna pedig első magyar lányként biológiából szerzett aranyérmet, a két fiatal elképzelései között pedig az is szerepel, hogy a jövőben kutatóként dolgozzanak.
Elmondta: 2022-ben a versenyeken minden eddiginél több, összesen 39 érmet szereztek a magyar diákok, akik egyéniben két arany-, tizenöt ezüst- és huszonkét bronzérmet nyertek. – Fiataljaink felkészültségét jól mutatja, hogy például a fizikai diákolimpia csaknem négyszáz fős mezőnyében öt magyar kapott helyet és mindegyikük éremmel tért haza – jelentette ki, hozzátéve, az állam támogatja a versenyzők utazását és a programokon való részvételét.
A fizikai diákolimpiát az eredeti tervek szerint idén Fehéroroszország szervezte volna, de a nemzetközi helyzetre való tekintettel Svájc vállalta át a verseny online formában való lebonyolítását. A magyar csapat tagjai egy arany-, egy ezüst- és három bronzérmet szereztek. Az ötfős magyar csapatot – amely a feladatokat a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) balatonfüredi tudáscentrumában oldotta meg – Sarkadi Tamás (BME Fizikai Intézet) és Tasnádi Tamás (BME Matematikai Intézet) vezette.
Az első versenynapon a fizikai diákolimpiák történetében először a versenyzők nem valódi, hanem szimulált kísérleteket végeztek el és értékeltek ki, a második versenynapon pedig elméleti feladatokat kellett megoldaniuk.
A magyar csapat aranyérmét a tavalyihoz hasonlóan Kovács Balázs Csaba, a hatvani Bajza József Gimnázium végzős tanulója szerezte meg, aki szeptemberben kezdi meg tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem fizika szakán. Balázs beszélt arról, hogy hetedikes kora óta nagyon érdekli a fizika minden ága, mert kikövetkeztethetők belőle a természet történései, és benne van a technológiák fejlesztésének lehetősége is. Elmondta, hogy a megméretésre napi három-négy órát készült, a legérdekesebbnek pedig a szimulációs méréseket és a mágneses elméleti feladatot tartotta a versenyen. Azt még nem tudja, hogy kutató vagy mérnök szeretne lenni, de azt sem tartja kizártnak, hogy egyetemen oktasson.
Az idei biológiai diákolimpiát az örményországi Jerevánban tartották, az utazó csapat vezetője Bán Sándor, a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium tanára volt, aki 2010-ben töltötte be először ezt a tisztet. A szaktanár azt mondta: az országos válogató utolsó fordulóját a gimnázium Termosz laboratóriumában tartották, ahová az ország minden részéről érkeztek diákok.
Ezután alakult ki a négyfős mezőny, akiknek a feladatokat most is a csapatvezetők fordították angolról magyarra – emelte ki. A résztvevők az első versenynapon négy gyakorlati feladatot oldottak meg, amik között voltak állat- és növénytani, bioinformatikai és biokémiai kérdések is, majd a második nap az elméleti rész következett – részletezte. Megerősítette: a diákolimpia lehetőséget ad a tehetséges gyerekeknek arra, hogy fejlesszék a tudásukat és a feladatmegoldó készségeiket, ami később az egyetemi felvételinél is hasznukra válhat.
További Belföld híreink
A csapatot elkísérte a budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium igazgatója, Erős-Honti Zsolt is, aki az aranyérmet szerző Barna-Lázár Anna biológiatanára. Az igazgató – aki 2018 óta vesz részt a felkészítéseben – kiemelte, hogy a Fazekas azért szerepel jól évek óta több területen is a nemzetközi versenyeken, mert a diákok számos tanórán kívüli foglalkozáson vehetnek részt. Ezek a tanulók aktív részvételével, műhelymunka-szerűen zajlanak, az elhivatott kollégák pedig a lexikális ismeretek átadása mellett nagy hangsúlyt helyeznek a tudás alkalmazására, az egyes tudományágakhoz kapcsolódó készségek fejlesztésére és a gondolkodás tanítására is – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ezáltal a fiatalok maguk jönnek rá a megoldásokra és egymástól is tanulhatnak.
Barna-Lázár Anna saját bevallása szerint még a feladatok megoldása után sem gondolta, hogy ilyen jó eredményt érhet el, mert több nehéz témakörrel is meg kellett birkóznia, de hálás azért, hogy részt vehetett ezen a versenyen, ugyanis számtalan érdekes ismeretséget kötött.
Kérdésünkre elmesélte, hogy ebben az évben érettségizik és édesanyjához hasonlóan kutató szeretne lenni. Emellett azzal, hogy a biológiai diákolimpiák történetében ő az első magyar lány, aki aranyérmes lett, példát szeretne mutatni azoknak a lányoknak, akik hozzá hasonlóan érdeklődnek a természettudományok iránt.
Borítókép: A nemzetközi megméretésen a magyar tanulók az élvonalban szerepeltek (Fotó: IBO)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezNagy bajban van egy egész generáció, szinte mindenki szakember segítségére szorul
Az Ifjúság’24 jelentés bemutatóján az is kiderült, hogy a közösségi média durván torzítja a fiatal lányok testképét.
A TikTokot betilthatják Magyarországon?
Mindenütt politikai következményekkel járhat a platform felszámolása.
Újabb gyanúsítottja van a fővárosi számlagyárnak
A botrány szálai egészen a Karácsony Gergely vezette Városházáig érhetnek.
Ambrózy Áron: Eljött az idő, amikor már igazunk van
Új podcast indult a Magyar Nemzeten, Bayer Zsolttal és Ambrózy Áronnal.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor fontos bejelentést tett
Orbán Viktor: Isten éltessen, Mester!
Majka 190 millióért mindjárt tudta, hogy milyen dalt kell írni
Putyin ultimátumot adott
10 emberből 9 megbukik ezen a földrajzi teszten!
Százezret is érhet a 10 filléres: a szakértő elmagyarázta, melyik érméért adnak egy vagyont
Sokmilliós korrupció miatt került rács mögé egy jól ismert ügyvéd
Az Atlético a Leverkusen, a Bologna a Dortmund ellen fordított a BL-ben
Molotov koktélt dobtak a határvadászokra a szerb-magyar határon
Navracsics Tibor elárulta, mit jelent számára a Tisza
Depresszió és sérülés után újra rátalált a szerelem és a siker a teniszezőre
Uniós vezetők és a NATO-főtitkár is reagált az Donald Trump beiktatására
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezNagy bajban van egy egész generáció, szinte mindenki szakember segítségére szorul
Az Ifjúság’24 jelentés bemutatóján az is kiderült, hogy a közösségi média durván torzítja a fiatal lányok testképét.
A TikTokot betilthatják Magyarországon?
Mindenütt politikai következményekkel járhat a platform felszámolása.
Újabb gyanúsítottja van a fővárosi számlagyárnak
A botrány szálai egészen a Karácsony Gergely vezette Városházáig érhetnek.
Ambrózy Áron: Eljött az idő, amikor már igazunk van
Új podcast indult a Magyar Nemzeten, Bayer Zsolttal és Ambrózy Áronnal.