– Az itt alakuló, protestáns etikát elsajátító közösség meghatározó lesz az evangélikus egyház és az ország életében is
– hangsúlyozta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az új Luther Otthon istentisztelettel és szenteléssel egybekötött átadásán.
A Benczúr László tervei alapján épült új, százhúsz férőhelyes szakkollégium épületét a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) székházának telkén, Lágymányoson szentelte fel Fabiny Tamás evangélikus püspök, aki igehirdetésében kiemelte: bámulatosan gyorsan „nőtt ki a földből” az új kollégium, alig több mint egy évvel, az alapkőletétel után.
Legyen áldott az Isten, aki az ő népéről szó szerint nemzedékről nemzedékre gondoskodik
– szólt a hálaadó istentiszteleten a püspök, utalva azokra a diákokra, akiknek a szülei még az épület elődjében, a Vizafogó utcában működő Luther Otthonban laktak.
Hangsúlyozta: jó, hogy jelen vannak a lüktető egyetemi város központjában, hiszen az evangélikus egyház legrégebben működő szakkollégiuma az egyetemi és egyházi élet összhangját testesíti meg.
A világnak szüksége van igazi, keresztény értelmiségiekre
– emelte ki Fabiny Tamás, majd hozzátette: reményei szerint jó erkölcsű, tisztességes, odaadó és tanulmányokra kész fiatalok nyernek felvételt a kollégiumba.
Gulyás Gergely hangsúlyozta: akik élhetnek a lehetőséggel, hogy a neves kollégiumban lakjanak, olyan közösséggel is gazdagodnak, amely hosszú távú emberi kapcsolatokat ad és az életre készíti fel őket.
Elárulta: ő maga ugyan kálvinista, de protestánsként és a környéken élőként nagyon fontos számára, hogy az evangélikus egyház létrehozta a közegyházi rendezvényekre, hitépítő alkalmakra és találkozókra szolgáló közösségi épületet.
Az ország annál erősebb lesz, minél erősebb keresztény közösségek alkotják, akik életük példájával is ezt támasztják alá
– fogalmazott Gulyás Gergely.
A miniszter kiemelte:
a kereszténység a XXI. században nemhogy nem vált idejétmúlttá, hanem soha nem volt ennyire időszerű
hiszen, ahogyan arra rámutatott: napjainkban a lehetőségek tárháza vár minket, ugyanakkor a morális eligazodási pontokat sokkal nehezebb megtalálni. Fontosnak nevezte, hogy az evangélikus egyház minél többet profitáljon abból, hogy egy ilyen európai színvonalú intézménnyel gazdagodott.
A több mint 1,8 milliárd forintból megvalósult beruházás kapcsán Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője is kifejtette gondolatait:
A cél, hogy akik itt kollégisták, továbbra is aktív, hívő tagjai maradjanak az egyháznak: az ország, az egyház javára és a Jóisten dicsőségére!
Arra is kitért, hogy az épületben a kortárs elemek és a folytonosság nagyon szép egységet termet, amely szerinte kiváló alapja a hídépítésnek modernitás és mély lelkiség között. Rámutatott: a kereszténység nem valami múltból itt maradt áporodott jelenség, hanem nagyon is a modern világ része, amelyhez megfelelő terek és alkalmak kellenek.
Egy nagy múltú intézmény
A Luther Otthon 1908–1952 között fiúkollégiumként működött a budapesti Üllői út 24. szám alatt, azonban az akkori kommunista államhatalom bezáratta. 1990-től középiskolai fiúkollégiumként egy volt munkásőrlaktanyában, a Vizafogó utcában működött tovább. 1995-től felsőoktatási kollégium lett, majd 2000-től felmenő rendszerben szakkollégium Luther Márton Szakkollégium néven. Az újbudai épületben a régihez képest mintegy 50 százalékkal több férőhely áll majd rendelkezésre.