Kovács Béla mindezt Moszkvából követi nyomon, miután munkahelye nem engedte el Budapestre. (Mint azt megírtuk: volt egyetemén oktató a közgazdász végzettségű expolitikus.)
A vád két részből áll. Az egyik a költségvetési csalás vádja. Eszerint Kovács Béla 2012–2013-ban gyakornoki szerződést kötött négy magánszeméllyel, akik a szerződés szerint a képviselő mellett, Brüsszelben teljesítettek volna négy, illetve hat hónapos szakmai gyakorlatot. A vád szerint viszont nem is jártak Brüsszelben, és semmilyen munkát nem végeztek, ám a pénzt felvették utánuk, ezzel pedig a képviselő és három társa összesen több mint 21 ezer euró (hatmillió forint) vagyoni hátrányt okozott az EP-nek.
A Budapest Környéki Törvényszéken első fokon emiatt egy év hat hónap, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Kovácsot.
A második vádpont, az Európai Unió intézményei elleni kémkedés vádja alól viszont bizonyítottság hiányában felmentették. Ugyanakkor a bíró az ítélet akkor még nyilvános indokolásában elmondta:
Kovács Bélát az orosz hírszerzés beszervezte, és kiképezték egyebek mellett operatív munkára is.
A vád szerint a képviselő 2012 és 2014 februárja között a budapesti nagykövetségükön fedésben dolgozó orosz katonai hírszerzőknek adott át információkat a többi között energetikai ügyekben, az EP-választásokról, a magyar belpolitikai helyzetről és a paksi atomerőmű bővítéséről.
A Fővárosi Ítélőtábla másodfokon a költségvetési csalásban szintén bűnösnek mondta ki a volt jobbikos politikust, ám kimondta a bűnösséget a kémkedés vádjában is.
A táblabíróság szerint a pártjában csak KGBélaként emlegetett volt politikus az egyik orosz titkosszolgálatnak akart kémkedni az EU intézményei ellen, és előkészületeket tett erre.
Mindezért végül két év szabadságvesztésre ítélték, a büntetés végrehajtását öt évre felfüggesztve. Az első és másodfok ellentétes ítéletet hozott, így került a Kúriára az ügy.
Borítókép: Kovács Béla, a Jobbik volt EP-képviselője a Budapest Környéki Törvényszéken (Fotó: Mirkó István)