Óriási a nyomás Magyarországon, egyre több az illegális bevándorló a Balkánon
– nyilatkozta lapunknak Boross Zoltán ezredes, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) nemzetközi bűnözés elleni főosztályának vezetője, aki hozzátette: Romániában és Bulgáriában is a múlt évhez képest kétszeresére növekedett az elfogott határsértők, illetve az embercsempészek száma.
Az ezredes arra is felhívta a figyelmet, hogy eddig Magyarországon belül elsősorban Ausztria irányába vitték a csempészek a migránsokat, a rendszeres közös magyar–osztrák súlyponti akciók miatt azonban új irányokat keresnek.
Az M1-es autópálya helyett a csempészek egy része Rétság–Balassagyarmat, illetve Szob–Letkés irányába próbálkozik. Itt, lévén schengeni belső határ, nincs ellenőrzés vagy nem annyira aktív, mint például Ausztria irányába.
Nem csak a nógrádi határszakaszon próbálkoznak átjutni a határon, néhány napja Borsodnádasdon fogtak el illegális bevándorlókat. Ez az új irány Kassa felé vezet.
Szlovákia és Csehország is érzékeli ezt a hatalmas nyomást. Éppen ezért kiemelt feladatként kezeltük a szlovák társszervekkel együtt, hogy a magyar–szlovák határon a közös járőrszolgálat feltételeit biztosítsuk. A közös járőrszolgálat aktívan és sikeresen működik
– fogalmazott az ezredes, aki azt is megjegyezte, hogy ma már minden megye érintett a migrációban, de leginkább Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Pest, Komárom-Esztergom és Győr-Moson-Sopron megye az, ahol a legtöbb elfogás történik.
Az elfogások egy részét az NNI információi alapján hajtják végre, ám az is előfordul, hogy egy közlekedési balesetnél derül ki, hogy migránsok, illetve embercsempészek jártak pórul.
Rendkívüli esetek
– Idén eddig 284 rendkívüli eset történt, ebből 193 esetben volt menekülés baleset nélkül, 66 esetben a menekülés balesettel végződött, míg 25 alkalommal sima balesetről derült ki, hogy embercsempészek, migránsok érintettek. Sajnos a rendkívüli események száma – ugyanúgy, ahogy a határ mellett az agresszió – is emelkedő tendenciát mutat. Nemcsak nálunk tapasztalható mindez, hanem egész Európában. Az uniós tagországok mind beszámolnak erről – fejtette ki Boross Zoltán.
Az ezredes elmondta, hogy az illegális bevándorlókat fuvarozó sofőrök általában nem tudják, hogy pontosan hol kell a déli határ közelében felvenni a migránsokat és milyen úton kell szállítani őket. A konspiráció – mivel megszűnt a telefonos, élőbeszédes kapcsolattartás – internetes felületen, apránként zajlik, így kapják meg a szállítók az embercsempészbandák irányítóitól a koordinátákat útrészenként tagolva, menet közben.
Gyakran előfutó is halad a szállító előtt, aki jelzi a mögötte haladónak, ha rendőri ellenőrzésbe botlik. Menet közben többször is rendszámot cserélnek, ezáltal még jobban elfedve a csempészetet.
Az embercsempészek a közösségi médiában hirdetik magukat, szolgáltatásukat és különböző kedvezményeket is adnak. Van már például nagycsaládos kedvezmény, a 15 év alatti gyerekeket ingyen szállítják. Elfogás esetén pedig azonnali készpénz-visszafizetési garanciát is vállalnak a bűnözői csoportok
– osztott meg pár érdekes részletet Boross Zoltán.