Szeptember 17-én adta át a Székelyföldön fekvő Oklándon Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) elnöke tizenkét személynek a Tiszteletbeli Székely címet.
Az elismerésben részesült idén Gajdics Ottó, a Magyar Nemzet főmunkatársa is.
Szász Jenő lapunknak elmondta, hogy a szomorú emlékű 2004. december 5-i, kettős állampolgárságról szóló népszavazás után letargia volt azok között, akik támogatták a referendumot, ezért kezdeményezték a díj megalapítását.
– Ezzel is kifejezzük az együvé tartozás természetességét – rögzítette az NSKI elnöke. Továbbá jelezte, hogy a kezdeményezés frappáns válasz volt a Gyurcsány Ferenc vezette baloldal kampányára, akik nem támogatták, hogy a külhoni magyarok kettős állampolgársághoz juthassanak. Szász Jenő felidézte, hogy Orbán Viktor a népszavazás kudarca után az eredményváró rendezvény helyszínen azzal biztatta őket, hogy mégiscsak az „igenek” voltak többségben.
– A népszavazás másnapján fogalmazódott meg a gondolat, hogy illendő választ adjunk az eredményre – jegyezte meg Szász Jenő, aki ekkor hívta életre a tiszteletbeli székelyek mozgalmát. Később ehhez csatlakozott Kelemen Levente, oklándi unitárius lelkipásztor is, aki két éve hunyt el.
– A kitüntetést olyan anyaországi személyek vehetik át, akik erejükön felül tettek a székelyföldi magyarság érdekében
– fogalmazott a díj alapítója. Továbbá közölte, hogy a tiszteletbeli székellyé válásnak két módja van: igénylés, valamint ajánlás útján is történhet.
– Azok részesülhetnek benne, akiket a székely közösség is méltónak ítél meg, feladatuk pedig, hogy legyenek jó követei a székelyeknek. Felelősséggel és hűséggel viseltessenek a kisebb közösségükhöz és a nemzet egészéhez – tette hozzá.
Mint Szász Jenő hangsúlyozta, Gajdics Ottó hűséggel és felelősséggel szolgálja a nemzeti értékrendet, nemcsak lokálisan, Budapesten, hanem az egész Kárpát-hazában is.
Borítókép: Gajdics Ottó átveszi a Tiszteletbeli Székely díjat