Koponyaűri erek elzáródásánál a visszafordíthatatlan agyi károsodás kockázata az elzáródástól kezdve rohamosan nő, az önálló életre alkalmas túlélés esélye pedig percről percre csökken – valamely agyi ér teljes elzáródása esetén percenként több mint kétmillió idegsejt pusztul el, melyek pótlására nincs lehetőség.
Az agyi nagyerek elzáródása esetén az agyi állománypusztulás megelőzésének egyetlen hatékony módszere speciális katéteres vérrög-eltávolítás, a stroke-os betegek számát tekintve pedig elmondható, hogy nagy jelentőséggel bír az ilyen típusú kezelések elérhetőségének bővítése, valamint a betegek mielőbbi eljuttatása a beavatkozást végző megfelelő intézménybe – írják.
Az OMIII-ban dr. Nardai Sándor osztályvezető főorvos a korábbi készenléti szolgálat helyett Magyarországon elsőként alakított ki folyamatos helyszíni neurointervenciós ügyeletet a stroke-ellátás optimalizálása érdekében.
„A helyszíni ügyeletben a neurointervenciós osztály orvosai szoros együttműködésben dolgoznak a neurológiai osztály ügyeletesével, ezzel is felgyorsítva az akut agyi infarktusban szenvedő páciensek gyógyszeres vérrögoldó és katéteres vérrög-eltávolító kezelését” – magyarázza a szakember. Ez teszi lehetővé, hogy az intézetben a kezelésben részesülő betegek esetszámai folyamatosan emelkednek.