Magyarország Európa élvonalában van a szennyvíztisztítás, az árvízvédelem és a károsanyag-kibocsátás csökkentése terén, utóbbi részben a volt szocialista ipar megszűnésének és az ipari, technológiai váltásnak a következménye – tette hozzá a volt államfő.
Arról is beszélt, hogy atomenergia nélkül nem lehet elérni a klímacélokat.
A nap- és szélenergia kapacitását lehet bővíteni, de amíg az energiatárolás problémája nincs megoldva, addig nem elég a zöldenergia, kellenek az alaperőművek. Az emberiség meg akar szabadulni a fosszilis energiától – leghamarabb a széntől, aztán az olajtól, majd a gáztól –, de energiára, áramra szüksége lesz. Ha pedig nincs fosszilis, akkor szükség lesz atomerőművekre
– mondta.
Az évenkénti, több tízezer résztvevővel megrendezett globális klímakonferenciák kapcsán Áder János azt emelte ki: sokkal hatékonyabb lenne, ha az Egyesült Államok és Kína tárgyalna, amelyek a világ károsanyag-kibocsátásának negyven százalékáért felelősek, aztán bekapcsolódnának a G20-ak, amelyek már a nyolcvan százalékáért; így eredményesebbek lehetnének a tárgyalások.
Megjegyezte, hogy nem ebben az irányba tart a világ, mindaz, ami e téren zajlik, szemfényvesztés.
Negyed százada rendeznek klímakonferenciákat, és azóta a kibocsátás és a szén-dioxid-koncentráció is egyfolytában nő
– jegyezte meg a korábbi köztársasági elnök.
Áder János beszélt arról is, hogy jelenleg a nyolcmilliárd emberből 2,5 milliárd él úgynevezett vízstressz körülményei között, azaz nincs elegendő vize, 2050-re az akkori, várhatóan tízmilliárd ember fele, mintegy ötmilliárd kerülhet ilyen helyzetbe. A Földön található víz mindössze 2,5 százaléka édesvíz – amelynek nagy része fagyott állapotban van –, így csak mindössze 0,007 százalék felszíni, folyékony, könnyen hozzáférhető édesvíz.
A klímaváltozás problémája nyolcvan százalékban a vízen keresztül jelentkezik.
A szemünk láttára bontakozik ki a víz három drámája: a kevés víz, a sok víz és a szennyezett víz
– mondta Áder János.
A sok víz problémája elsősorban az árvizeket jelenti. Nemrég Pakisztánban harmincmilliárd dolláros kárt okozott egy árvíz. Magyarország sem marad ki ebből: 2013-ban a nagy dunai árvíz 892 centiméteren tetőzött Budapesten, ami minden addigi rekordot megdöntött. Az akkori és a jelenlegi vízállás között hat méter a különbség – tette hozzá.