Az európai Data Journalism Network
Önmeghatározásuk szerint az Európai Adatalapú Hálózat (EDJNet) sajtótermékek független hálózata, amely európai témák tényközpontú tudósítását gyártja és terjeszti tizenegy nyelven. A hálózat 2017-ben jött létre, és harminckét együttműködő partnerrel büszkélkedhet az EU-ban.
Az EDJNet célja, hogy megbízható és tényközpontú tartalommal lássa el a hírportálokat Európában, és támogassa az újságírókat abban, hogy adatelemző módszereken keresztül európai témákról tudósítsanak.
2021-től hat téma áll a szervezet fókuszában, ezek a következők: migráció/kohézió, éghajlat, egészségügy, uniós jogsértési eljárások, társadalmi egyenlőtlenségek és digitális jogok.
A két projekt két éven át fut 2023-ig bezárólag és az EU-tól 700 ezer eurós támogatás érkezik a számlájukra ebben az időintervallumban. Ennek a szervezetnek a HVG illetve az Index EUrológus blogja volt a tagja.
2022-es nyertesek között a 444.hu
Az Európai Unió egyik támogatói programja, a SPHERA, amely a Babel Internationalt és kilenc másik fiatal vagy fiatalosnak vélt médiaszervezetet (Bullemedia, Dinamo, Arty Farty, Street Press, El Salto Diario, Krytyka Polityczna, VDNews.tv, 444.hu és Popaganda.gr) tömörítő egyesület.
A projekt célja, hogy fiatalok széles rétegét szólítsa meg videók, podcastek, események révén és közösségimédia-platformokon.
Ez a szervezet, amelynek tagja a 444.hu, 800 ezer eurónyi támogatást kap Brüsszeltől, jövő ősszel pedig további kilencmillió eurónyi keretet terveznek szétosztani a tömörülés további projektjeire.
Tehát a 444-gyel közösen kilenc médiaszervezet kapott összesen 327 millió forintnyi támogatást – írja a Tűzfalcsoport.
A Tűzfalcsoport példát is hoz az éppen futó projektekben készült anyagokból, hogy mégis mi készült eddig az eurómilliókból.
Majdnem öt perc hosszúságú videó, irreleváns témáról, a görög Popagandával együttműködésben. A legegyszerűbb formai megoldásokkal, iszonyú rossz képminőségben. Egy hónapja tették közzé a videót, 137 megtekintést értek el vele, tehát ennyien kattintottak a videóra.
– olvasható a Tűzfalcsoport cikkében.
Podcast anyagok gyártásába is belekezdett a projekt keretében a 444.hu, de hamar felhagytak vele.
Ez lenne a csekély összessége azoknak a tartalmaknak, amiket a 444.hu megvalósított a bődületes mennyiségű EU-s pénzből. Talán mindenkiben felmerül a kérdés, hogy mire költötték az elnyert brüsszeli milliós nagyságrendű támogatást.
– emeli ki a Tűzfalcsoport.
Soros György érdekeltségei
A spekulánsnak olyan neves és nagy elérésű sajtóorgánumokhoz van bejárása, mint a The New York Times, a Washington Post, az AssociatedPress, a CNN vagy az ABC.
Az is közismert tény, hogy számos Magyarországon működő balliberális médium is részesül Soros alapítványainak bőkezű pénzügyi támogatásából.
– olvasható a Tűzfalcsoport cikkében
Példának okáért Marie Nemcova és Valer Kot, két külföldi a Magyar Jeti Zrt.-nél (a 444 mögött álló kiadóvállalat) az úgynevezett Médiafejlesztési Befektetési Alap (MDIF) prominens személyiségei.
Az MDIF egy New York-i székhelyű nonprofit befektetési alap, amely finanszírozza a 444.hu működését, és Soros Nyílt Társadalom Alapítványai is támogatják.
A Soros-alapítványnak részesedése van a Magyar Narancs hetilapban is, és több oknyomozó portált (például az Átlátszót) is üzemeltet.