– Az önzetlen segítség, az önkéntesség nem csupán embertársaink életét teszi jobbá, de személyes épülésünkhöz, sőt példamutató ereje révén gyermekeink fejlődéséhez is hozzájárul. Amellett, hogy új tudásanyagot szerezhetünk magunkról, azt is segít megtanulni, hogyan dolgozhatunk csapatban; hogy felelősen gondolkodjunk a környezetünkről, embertársaikról. Segít embernek maradni és ledönteni azokat a társadalmi tabukat, amelyeket sokszor nem tudunk kezelni – sorolta Szuromi-Kovács Ágnes, a Családbarát Magyarország Központ vezetője.
Felidézte, az önkéntesség nagyon fontos erőforrást jelent az egész társadalomnak, hagyománya mindig is jelen volt hazánkban. A szocializmus időszakában azonban ezek az állampolgári kezdeményezések erősen korlátozottak voltak, folyamatos kontroll alatt tartották a szervezeteket: a társadalmi munka nem önkéntes alapú volt. A változás végül 2001-ben jött el, amikor az önkéntesség nemzetközi évében szerte a világon párbeszéd kezdődött arról, mi szükséges egy ideálisabb „önkéntes ökoszisztéma” kialakulásához. A következő években egyre több civil szervezet kezdett azon gondolkodni, hogyan tudnának önkénteseket bevonni a munkájukba – ismertette a szakember.
Egy 2018-as felmérés szerint egyébként 3,6 millióan vallották, hogy önkénteskedtek már, és egymillióan válaszolták azt, hogy gyakran, hetente legalább egyszer végeznek önkéntes munkát.
A Családbarát Magyarország Központ mindezek nyomán 2016-ban hozta létre az Önként Jöttem díjat, az önkéntes munka elismerésére és az önzetlen magatartás népszerűsítésére. Idén összesen 34 szervezetet jelöltek, ezek közül pedig négyen kerültek a díj várományosai közé. Rájuk több mint 9600 szavazat érkezett.