Ma Magyarországon a kiskorú lakosság 82 százalékát – 1,6 millió gyermek- és fiatalkorú lakosból 1,3 milliót – 1360 házi gyermekorvos látja el
– ismertette Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke a szervezet praxismodell-javaslatának bemutatása alkalmából.
Az elnök a megoldási javaslatot ismertetve arról beszélt a csütörtöki sajtótájékoztatón: míg a gyerekszám emelkedik Magyarországon, addig a praxisszám hiányos, a legtöbb fiatal számára pedig nem vonzó a háziorvosi praxis. Úgy fogalmazott:
a hallgatók szakmai gyakorlatukat kiváló gyermekklinikákon töltik, megismerik a magas minőségű szakmai munka szépségeit, ezután nem vonzó számukra, hogy háziorvosnak menjenek és praxisukban „náthát gyógyítsanak”. Holott – emelte ki a HGYE vezetője – házi gyermekorvosként lehetőség nyílik magas szintű szakmai munkára, önképzésre, amelyet meg kell ismertetni a fiatalokkal.
Havasi Katalin ismertette: óriási szükség van az alapellátásban dolgozó házi gyermekorvosokra, hiszen a szakorvosi ellátásban kiszűrhetők a ritka megbetegedések, korai fejlődési zavarok, és megelőzhetők a felnőttkori krónikus megbetegedések is. Emlékeztetett: a „népbetegségek” jelentős része gyermekkorból ered.
A házi gyermekorvosi korfa sajnos öregszik, egyre kevesebben praktizálnak. 2021-ben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai alapján 452 fő 60 év alatti, 506 fő 60–65 év közötti és 564 fő 65 év feletti (nyugdíjaskorú) volt a kormegoszlás az aktív házi gyermekorvosok körében. Ráadásul, ahogyan arra az orvos előadásában kitért: jelenleg 130-150 üres gyermekorvosi praxis van hazánkban.
– A HGYE célja: minél több fiatalt a házi gyermekorvosi pályára hívni, ezért – részletezte az elnök – minden lehetséges fórumon megjelennek és igyekeznek kedvet csinálni a gyermek-alapellátáshoz. Mint mondta: szeretnék, ha a gyermekek valamennyi, az alapellátásban ellátható lakossági prevenciós és terápiás szükségletét képes lenne az alapellátás kielégíteni.