Karsay Dorottya, a „Milla-tüntetés” arca, Polgár Dóra, a Hallgatói Hálózat (HaHa) egyik vezérszónoka, Papp Réka Kinga, a Kettős Mérce sajtószabadság-tüntetéseinek a szónoka és Kálló Dániel, korábban a Független Diákparlament és az MSZP–Párbeszéd közös EP-listájának tagja. A felsorolt fiatalokban egy valami közös: az utóbbi évtizedben mindegyikőjüket felhasználta a baloldal a kormány elleni hergelésre és szimpatizánsok gyűjtésére, hogy aztán a közvélemény szanaszét cincálja őket. Cikksorozatunk második részében négy olyan fiatalt mutatunk be, akik szintén a külföldről irányított baloldal hergelő kampányainak estek áldozatául.
Önsajnáltatás mesterfokon
Az óvónőként végzett Mészáros Luca egy Facebook-bejegyzéséről híresült el, amelyben teljes anyagi kilátástalanságról írt. Állítása szerint még egy kávéfőzőt sem tudott venni magának. Ezt követően Kálmán Olgához is behívták a Hír TV-be, ahol a csatorna stábjától még ajándékot is kapott egy dobozban. Mészáros 2018-ban saját blogot indított, állítása szerint havi 880 ezret kínáló óvónői munkával keresték meg, az állásajánlat Írországba, Dublinba szólt – később kiderült, hogy nem fogadta el az ajánlatot.
A Budaházy Eddához köthető Hozz világra még egy magyart! mozgalom kampányvideójára, amelyben a gyermekvállalást népszerűsítették, Mészáros Luca a Facebook-oldalán úgy reagált, hogy szerinte a Budaházy-videó megnézése után „Észak-Korea beakasztaná a repeat gombot, és Kim Dzsong Un lehetséges, hogy elővenné és meghámozná a padlizsánját”.
„Az egyetemen megnehezítették, hogy diplomához juthassak, a szakdolgozatomat szinte teljesen át kellett írnom” – fogalmazott Mészáros Luca. Saját elmondása szerint az egyetem elvégzése után elvesztette az állását, nagyon nehezen sikerült újat szereznie. Később Z. Kárpát Dániel felkereste és képviselői asszisztensként kezdte el foglalkoztatni, 2020-ban belépett a Jobbikba a női kabinet tagjaként, illetve szakpolitikusként.
Tüntetőből tanácsadó
Misetics Bálint gimnáziumi tanulmányait követően egy évig jogot hallgatott, majd az ELTE társadalmi tudományok alapszakon szerzett diplomát. Fél évig tanult az Egyesült Államokban, a mesterképzést azonban már Oxfordban végezte. A tanulmányai során felmerülő költségeket ösztöndíjakból fedezte, szakdolgozatát a kelet-európai baloldal gyengeségéről írta. Misetics 2003-ban a NIOK Alapítvány az Év Egyéni Adományozója díjának legfiatalabb díjazottja volt, hajléktalan embereket megsegítő szolidaritási akcióiért. Osztálytársaival és barátaival alkalmi zenekart szervezve zenéltek a járókelőknek, és az összegyűjtött pénzt a Menhely Alapítványnak ajánlották fel.
Misetics Bálint szociálpolitikai programot írt az LMP-nek, és számtalan akciót szervezett, hogy felhívja a figyelmet a lakhatáshoz való jog fontosságára és a hajléktalanság kriminalizációjának helytelenségére. A Humán Platform tüntetésén, 2012-ben az Orbán-kormány társadalompolitikája ellen szólalt fel, valamint A Város Mindenkié nevű csoport aktivistájaként is tevékenykedett. 2021-ben az új választási rendszerről szóló törvény ellen való tiltakozásként a Parlament köré vont élőlánccal együtt tiltakozott.
A szociológus végzettségű Misetics Bálint jelenleg havi bruttó nyolcszázezerért a főpolgármester lakás- és szociálpolitikai főtanácsadója.
A Hallgatói Hálózat tagjaként diáktüntetéseket szervezett, később pedig a Párbeszéd politikusa lett. Emlékezetes, hogy nyári táborban képezték az SZFE-hallgatókat az egyetemfoglalásra, amelyen Misetics Bálint mint a polgári engedetlenség szakértője vett részt.