A Kormányinfón elhangzott legfontosabb kijelentések:
- Magyarország kőolajellátása biztosított, újraindult a Barátság kőolajvezeték
- Magyarország Horvátország felől is be tud szerezni kőolajat
- Magyarország a lengyelek mellett áll
- A szállodákat, vendéglátóhelyeket segíti a kormány − turisztikai akciótervet fogadtak el
- Magyarország Törökország előtt ratifikálni fogja a finn és a svéd NATO-csatlakozást
- Egységes irányítást hoz létre az egészségügyi ellátás átalakítása
- A kormány mindent megtett az unióval való megállapodás érdekében
– Február vége óta megszokhattuk, hogy a kormányülések a háború kérdéseivel kezdődnek, ez ma különösen aktuális volt – így kezdte a mai Kormányinfót Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte: tegnap kaptak hírt a Moltól arról, hogy leállt a Barátság kőolajvezeték, de szerencsére csak az áramellátó sérült meg, ami ideiglenes volt. Egyébként az ország kőolajellátása biztosított, hónapokra van tartaléka a Molnak és az országnak is van több hónapra elegendő stratégiai tartaléka. A tárcavezető hozzátette: két órakor pedig újraindult a Barátság kőolajvezeték, az eredeti kapacitása is hamarosan helyre fog állni.
Magyarország a lengyelek mellett
Tegnap este a miniszterelnök összehívta a Védelmi Tanácsot – mondta el Gulyás Gergely a Lengyelország területén becsapódott rakéta ügyében.
A miniszter kiemelte, hogy Magyarország a lengyelek mellett áll.
Szerinte ez az eset is azt mutatja, hogy minél előbb béketárgyalások kellenének, és a konfliktus lezárásán kell dolgozni. A NATO-szövetségesek jó összhangban vannak Gulyás Gergely szerint, ezt bizonyítja az is, hogy tegnap este mindenki biztosította Lengyelországot a támogatásáról.
A szállodákat, vendéglátóhelyeket segíti a kormány
Gulyás Gergely hangsúlyozta: a turisztikai akciótervezetet fogadott el a kormány: az idei évben, még az energiaválságban is jó évet fognak zár az ágazat, de a szállodákat és vendéglátóhelyeket segíti a kormány. A miniszter kifejtette: tavaly 13 millió vendég 33 millió vendégéjszakát töltött el. Ennek 26 százaléka Budapesthez és 74 százaléka vidékhez kapcsolódik. A vendéglátás árbevétele 45 százalékkal emelkedett a tavalyi évhez képest. Gulyás Gergely kiemelte: az energiaárak emelkedése miatt az iparág nehéz helyzetbe került,
ezért a kormány olyan turisztikai akciótervet fogadott el, hogy a csökkenés mértéke ne legyen magas.
Ennek értelmében a Szép-kártyán a különböző füleket eltörlik, belső korlátok nélkül lehet ezeket az összegeket felhasználni. A turizmusfejlesztési hozzájárulás befizetését felfüggeszti a kormány, a már befizetett összegeket vissza lehet igényelni, a nettó árbevétel négy százaléka marad is az ágazatnál.