A szerb-magyar határ szerb oldalán a nyár végi, illegális táborfelszámolásokat követően újak épültek ki, az illegális migránsok száma pedig nőtt , állapították meg a Migrációkutató Intézet munkatársai. A migrációkutatók tapasztalatait alátámasztják az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) adatai, ami szerint idén, az első 10 hónapban a nyugat-balkáni útvonalon 168 százalékkal többször próbálkoztak beszökni a schengeni határon, mint a tavalyi azonos időszakban.
Dobó Géza és Tárik Meszár migrációkutatók a nyugat-balkáni útvonal északi végein, az ad hoc szerveződő, engedély nélküli táborhelyeken, illetve a Szerbiai Menekültügyi Komisszariátus által üzemeltetett szabadkai befogadóállomás előtt és a bevándorlók tipikus tartózkodási helyeikként ismert közterületeken készítettek interjúkat.
A nyári, Szabadka északi, magyar országhatár közeli területén történt, halálos áldozattal is járó lövöldözést követően a szerb hatóságok felszámolták a Horgos–2 közúti határátkelőhely két oldalán felállított táborokat. Oda azóta sem engedték visszatérni őket, helyettük két új illegális tábor is létrejött.
Egyiket a közeli autópálya északi oldalán építették ki, a másikat a Szabadka–Szeged vasúti pálya déli oldalához közel, Horgos külterületén, elhagyatott, romos épületek mellett. Ott irakiak, tunéziaiak és líbiaiak várakoznak az alkalomra, hogy a legnépszerűbb illegális határátkeléses módszerrel, alumíniumlétrák segítségével átmásszanak a műszaki határzáron.
Emlékeztetőül: szervezett bűnözők engedélyezték és segítették a neves arab rappernő, Lady Miro videóklipjét, amit a szerb–magyar határon, éppen Horgos–2. elhagyott átkelőjén forgattak. A kámzsás embercsempészek baltákkal, macsetékkel, karókkal fenyegetőznek, arabul kiabálnak a határt védő magyar rendőrökkel.