A baloldali képviselő egyenesen odáig merészkedett az álhírterjesztésben, hogy kijelentette: „alig több mint tíz éve az Orbán-kormány már einstandolta az emberek magánnyugdíjpénztári megtakarításait, mert pénzre volt szüksége. Most pedig Orbánék szemet vethetnek az emberek bankban, készpénzben vagy értékpapírokban őrzött megtakarításaira is.” A gyurcsányista politikus továbbá olyan vádakat fogalmazott meg, miszerint a pénzt el fogják venni vagy el fogják lopni. Ám a DK-s politikus nem állt meg az alaptalan rágalmak hangoztatásában, úgy vélte, hogy a kormány a magyar emberek félretett pénzéből kísérelheti meg feltölteni az államkasszát. Megjegyzendő, hogy Varju Facebookon közvetített online sajtótájékoztatóján nem volt lehetőség arra, hogy a sajtó munkatársai kérdéseket tegyenek fel. Ezután lapunk e-mailben is kereste a DK-t, hogy kommentálják az ügy fejleményeit, ám lapzártánkig nem kaptunk választ.
Büntetőjogi következmények
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Facebook-oldalán reagált az álhíreket tartalmazó sms-ekre, leszögezve, hogy azok valótlanok, és súlyosan sértik az ország, illetve a magyar állampolgárok érdekeit. A kormánypárti politikus megjegyezte, jól látható jelei vannak, hogy a következő időszakra egy forint elleni támadást készítenek elő több irányból, amelyhez a külföldi megrendelők kérésére a hazai dollárbaloldal is kézzelfogható segítséget nyújt. A nagyobbik kormánypárt képviselőcsoportjának a vezetője világossá tette, hogy amennyiben Varju László tovább terjeszti a veszélyes álhíreket, és ezáltal segédkezik a forint elleni támadásban, haladéktalanul büntetőeljárást kezdeményez ellene.
Aki előre megfontoltan, külföldi érdekek szolgálatában valótlanságokat és rémhíreket terjeszt, ezáltal részt vesz egy forint elleni támadásban, az egészen biztos lehet benne, hogy vállalnia kell a büntetőjogi következményeket is, továbbá a magyar Országgyűlésben tisztséget nem viselhet
– szögezte le Kocsis Máté.
„A Magyar Nemzeti Bank a Varju László képviselő által elmondottak miatt jogi lépéseket tesz, és határozottan felszólítja a pártot, hogy az egyértelmű politikai haszonszerzés érdekében tett felelőtlen nyilatkozatot vonja vissza, és a továbbiakban tartózkodjon a rémhírek terjesztésétől” – reagált a DK-s politikus sajtótájékoztatójára a jegybank. Közleményükben kiemelték, hogy a DK politikusa Matolcsy György jegybankelnök gazdasági bizottság előtt tartott beszédének szavait szándékosan félreértelmezve olyan hamis állításokat fogalmazott meg, amelyek veszélyeztetik a pénzügyi stabilitásba vetett bizalmat.
Szabadságvesztés is járhat
A rémhírterjesztés a köznyugalom védelme érdekében büntetendő cselekmény. A jogalkotó célja az volt, hogy hamis állításokkal vagy a valóság elferdítésével ne lehessen pánikot kelteni, megijeszteni az embereket. Alapesetben három évig terjedő szabadságvesztést szabhat ki a bíróság ilyen bűncselekmény miatt, ha a tényállás minden törvényi feltétele megvalósult
– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Szikra Levente, az Alapjogokért Központ elemzője. Mint tájékoztatott, ezen bűncselekménynek nincs minősített esete, azonban két önálló alapesetet is megkülönböztethetünk. A második azonban inkább a járványügyi védekezéshez és a közegészségügy védelméhez kapcsolódik, így a baloldal legújabb sms-küldési ügyében az első alapeset bírósági megállapítása képzelhető el.