Hozzátette: szerencsére a rendőrség viszonylag egyszerűen felismerheti, azonosíthatja és eljárás alá vonhatja azokat a bűnelkövetőket, akik az egységes taxiarculat mögé bújva törvénytelen módon próbálnak akár olyan helyeken is tiltott tevékenységet folytatni, ami nem összeegyeztethető a taxiszolgáltatással. Mint tájékoztatott, az engedéllyel rendelkező 7500 taxis közül az illegális „szolgáltatók” aránya nagyjából tíz százalékra tehető Magyarországon.
Arról senkinek nincs pontos adata, hogy mennyien választják bűncselekmény elkövetésére a taxigépjárművet és a szolgáltatást
– jelentette ki. Közölte, azok a taxisok, akik engedéllyel, legalizált formában végzik a taxiszolgáltatást Magyarországon, tisztességes és jogkövető módon dolgoznak.
Rendőrségi forrásból általánosságban megtudtuk, a hivatalos társaságoknál dolgozó taxisok körében nem jellemző bűncselekmény elkövetése, hanem éppen ellenkezőleg, gyakran ők esnek támadás áldozatául. Az úgynevezett „mezítlábas” – egyik társasághoz sem tartozó – taxisok között előfordul drogterjesztés. Legutóbb tavaly október 18-án fogtak el egy 43 éves személyfuvarozót, aki július óta taxijával terjesztette a kábítószert Budapesten.
Munkatársunk a bulinegyedben járt, hogy az ott dolgozó taxisok körében érdeklődjön. Egy Klauzál téren parkoló sofőr elmondta: létezik a jelenség, de csak elvétve, egy-két fuvarozó esetében. Mint fogalmazott, látott már olyat, hogy „furcsa alakok” ültek ketten egy autóban, akik úgy tettek, mintha taxis és utasa lettek volna, de valójában a turistának látszó külföldieket szólítgatták, hogy „something” (=valami), ezzel virágnyelven drogot kínáltak. Ugyanakkor állítása szerint jóval gyakoribb az utcai leszólítás, mint a taxikból történő.
Kitért arra is, hogy az áltaxisok könnyen felismerhetők, mert igénytelen, kopott festésű, időnként fehér rendszámú „taxisárga” színű autókból kínálják a portékát, ami sok esetben nem valódi drog, hanem sütőpor vagy valami hasonló, ártalmatlan anyag.
Ha netán elkapnák őket a rendőrök, akkor így legfeljebb csalásért vonhatók felelősségre, ami jóval enyhébb megítélés alá esik, mint a kábítószer-kereskedelem. Elmondása szerint az Akácfa utcában ez tömeges jelenség, a Klauzál téren kevésbé.
Egy másik helyi taxis azt mondta: jó álca annál a taxistársaságnál dolgozni, amelyik nem kér havidíjat a fuvarszervezésért, hiszen így anyagi veszteség nélkül bárki színlelheti, hogy személyfuvarozó. A férfi hallott már ilyen áltaxisokról, bár még nem látott egyet sem. Hozzátette, az ilyeneknek a Király utca és a Gozsdu-udvar környéke a frekventált működési területük. Mivel a rendőrök nem vagy csak ritkán állítanak meg taxit, ezért úgy vélte: a taxi egy nagyon jó álca a drogterjesztőknek. Más taxis forrásból úgy értesültünk, hogy elsősorban pályaudvaroknál és sportrendezvények közelében láthatók engedély nélkül működő taxisok. Gyanút főképpen azzal kelthetnek, hogy nem lehet náluk kártyával fizetni.