Bakondi György felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarország Európán belül jelenleg egy speciális helyzetben lévő ország. A keleti határnál háborús helyzet van, több mint egymillió menekült érkezett hazánkba, és
a háborús helyzetre tekintettel a Magyar Honvédség erőinek hosszú idő óta nem végzett határbiztosítási feladatokat kell ellátniuk.
Hazánk 2007. november 15-én csatlakozott a schengeni övezethez, amelyhez éppen most, január 1-jével csatlakozott Horvátország. Az egyezmény a külső határt őrző országokkal szemben jelentős normatív szabályokat tartalmaz, s ezek betartása nemcsak a nemzeti jogszabályok érvényesítését, nemcsak a szuverenitás védelmét, hanem
az európai emberek biztonságát is szolgálja.
A 2015-ben kezdődött és napjainkban is tartó migrációs válságról azt is elmondta Bakondi György, hogy 2015-ben mintegy 400 ezer illegális migráns érkezett Magyarországra, akik saját magukat a „nemzetközi liberális média tevékeny közreműködésével” menekültté nyilvánították, ami nyilvánvalóan nem felelt meg a valóságnak, hiszen a menedékkérelmük benyújtása után azonnal továbbutaztak, megtévesztve a magyar hatóságokat. A főtanácsadó kiemelte:
„Tömegesen és erőszakosan kezdték átlépni a határt. A 2015-ben elindult válsággal világosan látható vált az embercsempészbandáknak a működése. Nagyon komoly nemzetközi hálózatokról van szó”.
Beszélt arról is, hogy a Szerbiában működő öt nagy embercsempészbandának a nemzetközileg becsült bevétele csak a tavalyi évben hárommilliárd (!) euró volt. Bakondi György hangsúlyozta, hogy egy óriási szervezet mozog a háttérben, amely sok mindenre alkalmas, nemcsak a migránsok utaztatására, hanem például vesztegetésre is.
– Amennyiben valaki azt gondolja, hogy az embercsempészet jó és humánus tevékenység, annak azért erősen ellentmondanak a fenti mutatók, és nem utolsósorban azok a fegyveres leszámolások, amelyek a határ túloldalán a területek feletti uralom megszerzéséért vagy megtartásáért napjainkban is zajlanak emberi életek is követelve – emelte ki a a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.
Ismertetése szerint egyébként
2015 és 2022 között 945 ezer fő kísérelt meg belépni a déli határainkon. Ugyanebben az időszakban 5515 embercsempészt fogtak el, valamint 39 538 menedékkérelmet nyújtottak be a magyar hatóságokhoz.
Ugyanakkor 1 025 667 fő azoknak a száma, akik az ukrán határon, vagy Románián keresztül Ukrajnából érkeztek menekültként a háború kitörése óta. Magyarázatként az előbbit kiegészítette azzal, hogy a háború elől érkező menekülteket befogadja Magyarország, míg az iratok nélkül, erőszakkal betörőket nem.