„Úgy érzem, az alapítványok a mai formájukban nem maradhatnak fent a végtelenségig, helyükbe más intézményeknek – például a Közép-Európai Egyetemnek (CEU) – kell lépniük” – idézte Soros György Underwriting Democracy című, 1991-ben írt könyvét a Tűzfalcsoport. Az üzletember hangsúlyozta azt is, hogy a Nyílt Társadalom Alapítványokat (Open Society Foundations, OSF), vagyis a legnagyobb Soros-szervezeteket átható szellemiséget a változtatások ellenére is minden körülmények között meg kell őrizni, és át kell ültetni a „jogutód” intézményrendszer valamennyi intézményi szereplőjének működésébe.
Soros szerint a Nyílt Társadalom Alapítványoknak tovább kell működniük
Amikor létrehoztam a Nyílt Társadalom Alapítványokat, nem akartam, hogy túléljenek engem. De […] meggondoltam magam. Rájöttem, hogy az alapítványi hálózat halálomkor történő megszüntetése túlzott önzésnek minősülne. […] Azonosítottunk egy tevékenységi kört, amelyet az életemen túl is folytatnom kell, és amelynek végrehajtásához valójában nincs szükség a jelenlétemre
– erről már a The Philanthropy of George Soros című könyvében írt az üzletember húsz évvel később.
Ki lehet Soros György utóda?
Alexander Soros a Nyílt Társadalom Alapítvány igazgatótanácsának elnöke. A 2022-es magyarországi országgyűlési választásokon Orbán Viktor vereségét jósolta, hazánkat rendszeresen bírálja. Dobrev Klára és Bajnai Gordon mellett tagja a European Council on Foreign Relations (ECFR) igazgatótanácsának. Szintén igazgatósági tagja volt annak a berlini székhelyű Global Public Policy Institute-nak, amelynek vezetője korábban élesen bírálta Orbán Viktort.