Az ítéleti tényállás szerint az elkövetéskor a 17 éves vádlott a Győri Szakképzési Centrum Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma tanulója volt. 2019. december 5-én, a második tanórán hármas érdemjegyet kapott korábbi matematikadolgozatára, ami annyira felzaklatta, hogy azt mondta osztálytársainak, le fogja szúrni a tanárnőt, de kijelentését a társai nem vették komolyan.
Az ötödik óra, vagyis a fizikaóra elején a fiú azt mondta a padtársának, hogy „megvan a terv”, majd azt színlelve, hogy a füzetében szeretne mutatni valamit a tanárnőnek, kiment hozzá, odaadta a füzetét, mögé lépett, és a bal oldalán, lapockatájékon hátba szúrta. A tanárnő a földre rogyott, a vádlott pedig mellé guggolt és a feje fölé emelt késsel még kétszer lesújtott a nő nyaka és mellkasa felé.
H. András osztálytársai megrémültek, azonban néhányan a tanárnő segítségére siettek és megakadályozták a további bántalmazását. A fiút az egyik osztálytársa fékezte meg, aki elvette tőle a kést. Miután a vádlottól megkérdezte, hogy miért csinálta, azt felelte, hogy „majd ebből tanul, elegem van a tanárnőből”.
Az akkor 51 éves tanárnő életveszélyes állapotba került, légmell és vérmell alakult ki nála, bal tüdeje összeesett, több végtagja is sérült.
A bíróság enyhítő körülményként vette figyelembe azt a megállapítást, hogy a vádlott eshetőleges szándékkal követte el a bűncselekményt, ami kizárja az előre kiterveltséget.
Magatartásával sosem volt probléma, mindig kiemelkedő tanulmányi eredménye volt. Ezt azonban egyre nehezebben tudta elérni, ami nála már testi és lelki problémákat is okozott.
Az elsőfokú eljárás során kiderült: H. András a gyanúsítotti kihallgatásán arról beszélt, egyáltalán nem emlékszik arra, hogy összeszurkálta volna az osztályfőnöknőjét. A diák védője, Faragó Péter szerint a fiú csak arra emlékezik, hogy óra közben felállt a székéből, majd a következő emléke már az, hogy ül a tanári asztalnál, és átadja diáktársának a kését.
Az ügyvéd szerint védence beszűkült tudatállapotban tette, amit tett. H. András egyébként a tudatkimaradása ellenére mindent beismert és megbánt.
Az elsőfokú ítélet ellen az ügyész súlyosítás, a fiú és a védője enyhébb minősítésű bűncselekmény megállapítása és a büntetés enyhítése érdekében fellebbeztek.
A fellebbviteli főügyészség álláspontja szerint a diák cselekménye súlyosabb, mivel előre kiterveltnek és aljas indokból elkövetettnek is minősül. A pedagógusok sérelmére elkövetett bűncselekmények egyre gyakoribbak, és erre is figyelemmel a többszörösen súlyosabban minősülő élet elleni bűncselekmény miatt hosszabb tartamú szabadságvesztés és közügyektől eltiltás kiszabása indokolt.
Az eljárás másodfokon a Győri Ítélőtábla előtt folytatódik.