Nagyon sok minden befolyással van arra, hogy fiatal korban milyen hivatást, szakmát választunk, ezek közül talán az egyik legfontosabb a családi környezet, amelyben felnövünk. A dolog kétféleképpen is elsülhet: vannak, akik édesapjuk, édesanyjuk kudarcai miatt kerülik el az adott szakmát, míg mások éppen a szüleik pozitív példáját látva követik őket a pályán. A kézi szövőszékeket készítő Lőrincz Péter az utóbbiak táborába tartozik, hiszen iparos családból származik, édesapja és nagyapja is szabó volt. Nem csoda, hogy ő maga is ezen a területen indított vállalkozást, amely hosszú évek óta Pápa központjában működik.
Amikor megérkezünk a családi műhelyhez, Lőrincz Péter kedvesen beljebb invitál minket, és az „egyetlen műhelyben található luxussal”, kávéval kínál. Amíg elkészül, elég időnk van körülnézni. A műhelyben többnyire mindenütt faanyagot és azok megmunkálására alkalmas gépeket látunk, az összképet a félkész, de még darabokban levő kézi szövőszékek alkotórészei, illetve a rengeteg feltekert fonal gurigái színesítik.
A legtöbb helyet mégis a felvető gép foglalja el, de ennek a szerkezetnek annyira fontos szerepe van a szövésben, így magában a vállalkozásban is, hogy megkapta a műhely központi részét. Nagy becsben tartják.
Indulás az alapoktól
Közben elkészül a kávé, így Lőrincz Péter is visszatér. Kényelembe helyezi magát, majd gondolatban évtizedeket ugrik vissza az időben. Elmondja, hogy a családi indíttatásának köszönhetően textiltechnikumban tanult, és már az iskolában megismerkedett a kézi szövéssel, a tudást főként idős takácsmesterektől sajátította el az intézményben. Az iskola elvégzése után az 1900-ban alapított pápai textilgyárban helyezkedett el, de mellette otthon, a kis műhelyében nagyon hamar elkezdett barkácsolni, csakhamar egy kézi szövőszék készítésébe is belefogott.
– Amint az első példány elkészült, híre ment Pápán, és rövidesen több szövőszéket is rendeltek tőlem. Ezeknek köszönhetően hamarosan egy szövőszakkör is indult az egyik általános iskolában, majd ezen keresztül eljutottam a zánkai úttörőtáborba, ahol több mesterséget is bemutattunk a gyermekeknek.
Magam a kézi szövés rejtelmeibe igyekeztem bevezetni a táborozókat. Zánkán nagyon sok pedagógus megismert engem, így az egész országban elterjedt, hogy jó szövőszékeket készítek
– emlékezik vissza a kezdetekre a korosodó mester.
Aztán 1991-ben, amikorra a textilipar mélyrepülésbe került, és a gyárak sorra zártak be, Lőrincz Péter nagyot álmodott. Kisiparosnak állt, maszek lett, a műhely három évvel később költözött a mostani helyére, itt már a fia, András is vele dolgozott. – Azóta eltelt harminc év, a gyerek felnőtt lett, tökéletesen megtanulta a mesterséget, majd 2011-ben a műhely vezetését is átvette. Betöltöttem már a 75-öt, így most már leginkább csak tanácsokat adok, besegítek, néha farigcsálok ezt-azt – mondja Lőrincz Péter mosolyogva.