A választókorú magyarok 61 százaléka szerint elfogadhatatlan, ha egy párt kampányában résztvevő szervezetek külföldi támogatásban részesülnek. Ráadásul mindössze a megkérdezettek 34 százaléka mondta azt, hogy nem sérti Magyarország függetlenségét és szuverenitását a külföldi finanszírozás
– derül ki az Alapjogokért Központ aktuális közvélemény-kutatásából. Mint írják, a rendszerváltoztatás utáni legsúlyosabb külföldi befolyásolási botrányban számtalan hazai baloldali szervezet, köztük a Bajnai Gordon fémjelezte DatAdat érintettségére derült azóta fény. A Nemzeti Információs Központ megállapítása szerint, a külföldről több mint négymilliárd forintnyi, „Magyarországra utalt támogatás a magyar választások befolyásolását szolgálta”.
Az Alapjogokért Központ elemzéséből kiderül: az incidens súlyosságát igazolja, hogy a magyar közvélemény élénk érdeklődést mutat a botrány iránt, ugyanis a megkérdezettek döntő többsége (77 százaléka) már hallott az ügyről, amely alig 22 százalék figyelmét kerülte csak el.
A megkérdezettek több mint fele (54 százaléka) szerint a külföldi támogatások sértik Magyarország szuverenitását, ezzel pedig a népfelség elvére épülő demokráciát.
Az elemzés szerint a dollárbaloldal botránya nyomán kibontakozó események jól mutatják, hogy a baloldal igyekszik eleget tenni a külföldi támogatók elvárásainak, az emberek akarata helyett a guruló dollárkötegek mentén politizál. Hozzáteszik: nem véletlen, hogy a magyarok négyszer egymást követően mondtak határozott nemet az idegen érdekeket érvényesítő politikára, s álltak ki a nemzeti érdekek mellett.
A témáról bővebben az Alapjogokért Központ Facebook-oldalán olvashatnak.
Borítókép: Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök Korányi Dávid, korábban kül- és biztonságpolitikai szakállamtitkárral (b) sétál a Capitolium előtt sajtótájékoztatója után washingtoni látogatása második napján, 2009. december 3-án (Fotó: MTI/Beliczay László)