Elindult a Svájci–Magyar Együttműködési Program (svájci alap) második időszaka, amely által 2029-ig nyolc tematikus területen valósulnak meg fejlesztések Magyarországon. A svájci fél által vissza nem térítendő támogatásból hazánk részesedése 87,60 millió svájci frank, amely a nemzeti társfinanszírozással együtt több mint 103 millió svájci frankot, azaz mintegy negyvenmilliárd forintot tesz ki.
A jelentős összegből az egészségügy fejlesztésére is több milliárdot szánnak, amelyből egy elsősegélynyújtást oktató hálózat létrehozását és a hospice-palliatív ellátások (a már gyógyíthatatlan és súlyos betegségekben szenvedők humánus ellátása) országos szintű fejlesztését fogják finanszírozni.
A Svájcialap.hu-n olvasható beszámoló szerint a hazai hospice és palliatív ellátás rendszer fejlesztésének célja az ellátás színvonalának növelése és az ahhoz való egyenlő hozzáférés biztosítása, amely az elkerülhető kórházi kezelések számának csökkentését és a kórházi ápolási idő rövidülését eredményezheti. A 2,7 milliárdos svájci és 504 milliós nemzeti forrásból megvalósuló programban regionális szinten integrált palliatív ellátási egységek kialakítását tervezik a kórházakon belül, amelynek szakmai, módszertani alapját a pécsi integrált ellátási modell fogja képezni. A pécsi modell lényege, hogy a betegek mindig az aktuális szükségleteiknek, preferenciáinak és élethelyzetüknek megfelelő ellátásban részesüljenek, és ehhez az egyes ellátási formák közötti átmenetek biztosítottak legyenek. A meglévő pécsi egység mellett tehát további hét (öt vidéki és két budapesti) integrált felnőtt-hospice-ellátási egység kezdheti meg működését. A felnőttellátó intézmények mellett ugyanakkor egy gyermekekkel foglalkozó integrált ellátási egység kialakítását is tervezik a Semmelweis Egyetem gyermekklinikán, biztosítva ezzel a magas szintű gyermek hospice-palliatív ellátást.