Kanász-Nagy Máté (LMP) napirend előtti felszólalásában az akkumulátorgyárak Magyarországra telepítése ellen érvelt.
A kormányt azzal vádolta, hogy „akkumulátorgyarmattá” akarja tenni Magyarországot, egyszerre akarja kiszolgáltatni az országot a keleti és a nyugati nagytőkének. Szerinte az akkumulátorgyárakra nemcsak a természeti kincsek, hanem a munkavállalók kizsákmányolása is jellemző. Az ilyen gyárakban alacsony hozzáadott értékű munkát végeznek, agyondolgoztatják a munkavállókat, az átlagbért meghaladó fizetést csak túlmunkával lehet elérni, és sokszor komoly egészségügyi kockázatot is jelent a munkavégzés – hangsúlyozta.
Az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában hangsúlyozta: az akkumulátoriparért hatalmas verseny zajlik Európában, és Magyarországnak érdeke, hogy ebben a versenyben részt vegyen.
Frans Timmermans, az európai zöldmegállapodásért felelős uniós biztos az elmúlt hónapban tömeges elektromos akkumulátorgyártásra szólította fel az Európai Uniót. Úgy fogalmazott, hogy Európában készülnek a legjobb autók, ezért nem lehetünk a múlt rabjai, tömeges akkumulátorgyártásba kell kezdeni
– mondta Koncz Zsófia hozzátéve, hogy például Németországban a jelenlegi tervek szerint tizennégy akkumulátorüzem fog megvalósulni. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a gyárak telepítését számos hatóság ellenőrzi, kiemelt figyelmet fordítva a természetvédelemre is.
– Az eljárás során nem csak környezetvédelmi hatóság, hanem a népegészségügy, a talajvédelem, a katasztrófavédelem, az örökségvédelem, a természetvédelem is ellenőrzi a beruházással összefüggő dokumentációkat – mondta.
Borítókép: Kanász-Nagy Máté (Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI)
Azt is kiemelte: a járműipar Magyarország egyik legjelentősebb iparága, amely rengeteg családnak ad biztos megélhetést.