Marton József tartalékos honvéd mellett újabb magyar katona földi maradványai kerültek elő, akinél szintén megtalálható volt azonossági jegytokja. Bár a jegytok az előzőnél sokkal rosszabb állapotban volt, segítségével Koronczai János honvédként azonosították a szakemberek a maradványokat.
Előkerült egy harmadik magyar katona földi maradványa is, a korábbi feltárás miatt kis mértékben bolygatva. A katona mellől előkerült egy Magyar Bronz Vitézségi Érme, amely alapján a későbbiekben nagy eséllyel megállapítható lesz a személyazonossága – írták.
Az exhumált három magyar katona földi maradványait Budapestre szállították.
A magyar katonákat Budapesten, a Fiumei úti sírkert 52-es parcellájában, a második világháborúban hősi halált halt magyar katonák számára kijelölt parcellarészen fogják újratemetni.
Nádasdladány a Balaton–Velencei-tó–Budapest vonalon fekszik, ahol a második világháború alatt jelentős összecsapások voltak. A szovjet csapatok Sztálin határozott utasítására 1944. október 29-én indítottak támadást Budapest elfoglalására, amelynek részeként a 2. Ukrán Front alakulatai december elején Ercsi térségében keltek át a Dunán, majd nyugat és észak, a főváros felé fordultak. Néhány héttel később, amikor karácsonyra befejeződött Budapest bekerítése, és megkezdődött a főváros ostroma, a front valahol éppen Nádasdladány térségében húzódott, majd ezek a területek többször gazdát cseréltek.
A térséget érintette a Budapest felmentésére irányuló, a németek által indított Konrad III-as hadművelet, amely során végül 25 kilométerre közelítették meg a magyar fővárost. A január 27-én indult szovjet ellentámadás azonban olyan erőteljes volt, hogy a németek csapatokat lényegében a kiindulópontra szorították vissza, így a harcok ismét Nádasdladány térségében folytak.
A 1945 márciusában zajló, szintén a németek által indított Tavaszi Ébredés hadművelet ugyancsak érintette a Balaton és a Velencei-tó közötti területeket, majd az offenzíva összeomlása után a szovjet alakulatok ismét nyugatra szorították a védőket.
Borítókép: A Fiumei úti sírkert 52-es hősi parcellája (Fotó: MTI/Lakatos Péter)