Itt vannak a legfrissebb adatok: még mindig sok a skarlátos beteg

A tavaszi szünet alatt sem csökkent a skarlátosok száma, a múlt héten több mint kétszáz új beteget regisztráltak. A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai azt mutatják, hogy január óta közel kétezren fertőződtek meg. Füzi Zsolt gyermekorvos szerint fontos, hogy a tünetek megjelenésekor azonnal forduljunk orvoshoz és különítsük el a beteget a család többi tagjától.

2023. 04. 16. 17:25
gyerekorvos
2022.02.11 Szekszárd. Dr. Bincsó Éva szekszárdi gyermekorvos épp egy kontrolra vissza jött gyermeket vizsgál. Fotó: Makovics Kornél Fotó: Makovics Kornél
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a skarlát cseppfertőzéssel terjed, a beteg már a tünetek megjelenése előtti napon megfertőzheti a közvetlen környezetét.  – A tünetek észlelése után izoláljuk a beteget, vagyis különítsük el, és fontos az is, hogy fertőtlenítsük azokat az eszközöket, amelyeket használ – tanácsolta Füzi Zsolt. A gyermekorvos emlékeztetett: a skarlát néhány évtizede gyakran súlyos lefolyású betegségként jelentkezett, amelyet sokszor komoly szövődmények és úgynevezett utóbetegségek kísértek, ám napjainkban sem szabad alábecsülni a betegséget. – Nem a streptococcus baktérium gyengült az elmúlt évtizedekben, hanem a betegség korai észlelése és kezelése teszi lehetővé, hogy a kór ne váljon végzetessé. Fontos, hogy korán elkezdődjön az antibiotikumos kúra és megállítsuk a fertőzést – hívta fel rá a figyelmet.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint január óta folyamatosan nő a fertőzöttek száma, eddig összesen közel kétezren érintettek a betegségben. Az elmúlt két hónapban hetente kétszáz körüli beteget regisztráltak, a legfrissebb jelentésben azt írják, hogy a múlt héten 205 új beteg fordult orvoshoz. Füzi Zsolt szerint viszont már „kifele megyünk” és látni a végét, a budapesti betegforgalom ugyanis azt mutatja, ezen a héten már egyre kevesebb volt az érintett. – Húsvét után sokkal kevesebb beteg érkezett hozzánk, skarlátos alig akadt, de kevés volt a légúti, gyomor- és bélrendszeri vírusos fertőzésben szenvedő kis beteg is – sorolta a gyermekorvos.

Füzi Zsolt kiemelte: Magyarországon a betegség lefolyása azért ilyen enyhe, mert a gyermekorvosok nagyon felkészültek és korán, a fertőzést követő második-harmadik napon felfedezik. Ez segít abban, hogy időben elkezdődhessen a kezelés és elkerüljük a súlyos szövődményeket.

 

 

Borítókép: illusztráció (Fotó: Makovics Kornél)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.